Close

10 sierpnia, 2020

Jaki papier fotograficzny wybrać?

Jeżeli zdecydowałeś się na wywołanie zdjęć, to z pewnością przemyślałeś także, w jaki sposób je wyeksponujesz. To znaczy, że zakupiłeś już adekwatny do formatu album, lub odpowiednie ramy, oraz wybrałeś ilość i wielkość odbitek. Jedyne co musisz także określić, to rodzaj papieru, na którym będą drukowane.

Od rodzaju papieru fotograficznego zależy wytrzymałość odbitek oraz, to jak dane zdjęcia będą się prezentowały. 

Jaki wpływ na jakość zdjęcia ma papier fotograficzny?

Jakie są cechy charakterystyczne odbitek błyszczących?

Czym wyróżniają się odbitki na papierze matowym?

Czym charakteryzują się zdjęcia wydrukowane na papierze jedwabistym?

Jaki więc papier fotograficzny wybrać?

Jaki wpływ na jakość zdjęcia ma papier fotograficzny?

W profesjonalnych zakładach fotograficznych, przed zrobieniem zdjęcia bardzo precyzyjnie dobierane są nie tylko odpowiednie parametry aparatu, światło, ale także papier fotograficzny do wydruku. Papier jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ wpływa na ostateczny wygląd zdjęcia. Właśnie od niego i od jego faktury zależy odpowiednie odzwierciedlenie kolorów, ich nasycenie i cały charakter fotografii. Najczęściej wybierane są odbitki błyszczące lub matowe, ale zawodowi fotografowie używają do wydruków również innych rodzajów papieru np papier jedwabisty lub perłowy. Każdy z nich, w nieco inny sposób oddaje szczegóły i barwy. Dlatego też, w zależności od klimatu, jaki chcemy uzyskać na fotografii, powinniśmy wybrać odpowiedni nośnik. Oprócz tego istotne jest, czy chcemy przechowywać je w albumie, czy też powiesić na ścianie.

Jakie są cechy charakterystyczne odbitek błyszczących?

Zdjęcia wywołane na błyszczącym papierze wydają się bardziej wyraźne i ostrzejsze niż matowe. Jest to zdecydowanie najchętniej wybierany rodzaj papieru fotograficznego, ponieważ zdjęcia wydrukowane na nim bardzo dobrze prezentują się w albumie. Dlatego też doskonale nadaje się on do mniejszych formatów takich jak 9X13, czy też 10X15. Odbitki błyszczące wykonane na powlekanym papierze mają żywe, dobrze nasycone kolory, jednak bardzo odbijają światło i przez to niezbyt dobrze prezentują się w ramach. Poza tym przyklejają się do szkła, przez co trudniej jest zmieniać zdjęcia w ramce. Posiadają również powierzchnię podatną na zarysowania i zabrudzenia. Pomimo pewnych wad jest to najpopularniejszy papier do zdjęć standardowych.

Czym wyróżniają się odbitki na papierze matowym?

Zdjęcia wydrukowane na matowym papierze, dzięki jego jednolitej strukturze są bardziej stonowane i rozmyte. Powierzchnia ich nie odbija światła, dlatego też dobrze prezentują się zawieszone na ścianie, w jasnym pomieszczeniu. Drobne zabrudzenia i rysy są mało widoczne na powierzchni zdjęć matowych, jednak jest ona także podatna na zarysowania. Niestety papier ten nieco gorzej odwzorowuje kolory, przez co odbitki mogą być mniej wyraziste. Pomimo to stanowi on niezwykle popularny nośnik, dzięki któremu świetnie prezentują się nieco większe formaty takie jak 20X30 cm. Zwłaszcza wyeksponowane w antyramach lub ramkach, na jasnej ścianie. 

Czym charakteryzują się zdjęcia wydrukowane na papierze jedwabistym?

Papier jedwabisty charakteryzuje się nieco wyższą gramaturą tzn.235 g/m2 niż papier standardowy 210 g/m2. Dzięki temu jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Posiada on lekko ziarnistą strukturę, co nadaje zdjęciu specyficzny urok, jaki można było spotkać na starych fotografiach. Zdjęcia jedwabiste prezentują się niezwykle elegancko, właśnie dlatego często wybierane są do sesji ślubnych, oraz do zdjęć wielkoformatowych. Papier jedwabisty cechuje się specyficzną powierzchnią imitującą płótno, co z łatwością można zauważyć na zbliżeniu. Również bardzo dobrze oddaje głębię i nasycenie kolorów. Po prostu świetny nośnik do wydruku klimatycznych zdjęć, w starym stylu.

Jaki więc papier fotograficzny wybrać?

Papier fotograficzny to niezwykle istotny czynnik odpowiedzialny za jakość i wygląd fotografii. Ogólnie uznaje się, że trwalszymi nośnikami zdjęć są papiery o większej gramaturze, czyli są po prostu grubsze. Zdjęcia na takim papierze charakteryzują się dłuższą przydatnością. Wszystko jednak uzależnione jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać na zdjęciu i jak zamierzamy je wyeksponować. Małe formaty drukuje się zwykle na papierze błyszczącym. Z kolei do formatów XXL, które zamierzamy oprawić i zawiesić na ścianie najlepiej nadaje się papier matowy.  Z kolei do dużych formatów zdjęć o artystycznym charakterze najlepszy jest papier jedwabisty. Jest to idealny wybór do fotografii ślubnych.

Po prostu rodzaj papieru zależy od tego, jak zamierzamy używać i zaprezentować nasze fotografie. Wybór papieru również bywa kwestią osobistych preferencji.