Close

6 lipca, 2020

Wycinanie obiektu z tła w Photopea

Czy wycinanie obiektu z tła jest zarezerwowane dla profesjonalistów?

Usuwanie tła najczęściej kojarzy się z pracą profesjonalnego grafika. Jednak funkcja taka nie tylko musi być zarezerwowana dla profesjonalnych prac. Dla fotoamatora wycinanie obiektów z tła też może mieć znaczenie. Przykładowo, kiedy chcemy użyć naszego zdjęcia do nadruku na jednym z fotoprezentów. Wycięta z tła postać, z reguły będzie prezentowała się o wiele lepiej niż cały kadr umieszczony przykładowo na kubku lub poszewce.

Czy wycinanie obiektu z tła jest trudne?

Wycinanie postaci lub obiektu z tła niekiedy jest bardzo pracochłonne. Do dyspozycji mamy wiele technik a efekt końcowy zależy od biegłości w posługiwaniu się konkretnymi narzędziami. Na szczęście są w programach graficznych funkcje, które znacznie ułatwiają cały proces. W edytorze Photopea przykładem takiego narzędzia jest: Magic Cut.

Jak posługiwać się narzędziem Photopea Magic Cut?

Posługiwanie się narzędziem magic cut jest bardzo proste. Kiedy już mamy otwarte zdjęcie w edytorze Photopea wybieramy w menu górnym pozycję – wybierz, a następnie klikamy w – magic cut.

Przed nami pojawia się interfejs Magic Cut. Czerwony kolor oznacza miejsca, które chcemy usunąć, zielony te, które zostawiamy. Już na starcie program dokonuje wstępnej selekcji. Teraz, jeżeli jest taka potrzeba, możemy dodatkowo zaznaczyć czerwonym kolorem pola, jakie zamierzamy usunąć. Klawiszami [ ] zwiększamy i zmniejszamy główkę pędzla.  W prawym okienku widzimy podgląd naszych działań.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu, klikamy przycisk OK w prawym, górnym rogu. Domyślnie wycięty obiekt jest otwierany w nowej warstwie. Jeżeli pozostały jeszcze elementy do usunięcia możemy przykładowo pozbyć się ich przy pomocy gumki lub lassa wielokątnego. Posługiwanie się tymi narzędziami opiszę w kolejnych odcinkach cyklu.

Jak zapisać zdjęcie, aby zachować przeźroczystość?

Kiedy chcemy zachować przezroczystość obrazka, powinniśmy zdecydować się na format png. W tym celu wybieramy: plik, eksportuj jako png.

Jak widać wycinanie obiektu z tła, wcale nie musi być trudne, ani długotrwałe. Wystarczy posłużyć się odpowiednim narzędziem. Kiedy wykonujemy zdjęcie, z zamiarem późniejszego usunięcia tła zadbajmy, aby tło pozostało, jak najbardziej jednolite. Dzięki temu proces wycinania narzędziem Magic Cut będzie bardzo prosty.