Close

29 września, 2022

W jaki sposób samodzielnie wykonać gustowną wystawę fotograficzną?

white chair beside five paintings

Jeśli zamierzamy szybko i bez większego wysiłku przyozdobić swoje mieszkanie, to zdecydowanie najkorzystniejszą opcja jest stworzenie osobistej galerii zdjęć na pustej, jasnej ścianie. Dzięki temu skutecznie zmienimy zarówno wystrój, jak i atmosferę swojego otoczenia.

Jak zrobić domową wystawę fotograficzną?

Jak uniknąć chaosu na naszej ścianie?

Jak ozdobić przestronne wnętrze papierowymi fotografiami?

Jak zrobić domową wystawę fotograficzną?

Do stworzenia domowej wystawy fotograficznej, do której nie trzeba uszkodzić ścian, potrzebna jest narożna sofa, na której możemy postawić swoją kompozycję zdjęć. Do tego celu będą potrzebne  także specjalne ramki narożne. Jednak w przypadku takiego projektu ważne jest przestrzeganie jednej opcji projektowej. Do kompozycji zdjęć kątowych powinniśmy używać kwadratowych ramek. Jeśli mamy dużo zdjęć i chcemy je wszystkie wyeksponować, to należy podzielić pomieszczenie na kilka identycznych, geometrycznych kształtów takich jak kwadraty, czy też prostokąty i wypełnić je odpowiednimi fotografiami. W ten sposób można eksponować zdjęcia przedstawiające różne koncepcje, rozmiary oraz kolory. Obrazy umieszczone w ten losowy sposób prezentują się bardzo dobrze i wyglądają nie gorzej, niż w linii prostej. W takim przypadku ważne jest, aby zdecydować się na ścianę, na której taka kompozycja wygląda interesująco i niezbyt pretensjonalnie. 

Jak uniknąć chaosu na naszej ścianie?

Aby uniknąć nieestetycznej zbieraniny obrazków na ścianie, najpierw powinniśmy rozłożyć je na podłodze, aby stworzyć ogólną koncepcję. Główną zasadą tej techniki jest brak zasad. Zapomnijmy więc o równych odstępach, tym samym rozmiarze, symetrii, integralności i fabule, jednak pamiętajmy o myśli stylistycznej. Nie  powinniśmy łamać utartych kanonów wizualnych, ponieważ nawet w pozornym, stylizacyjnym chaosie, także panuje pewna harmonia. Powinniśmy umieścić duże i ciemne zdjęcia bliżej środka i następnie narysować granicę kompozycji na wysokości oczu. 

woman wearing white top photo

Nie należy również eksponować zdjęć  zbyt wysoko, tuż pod samym sufitem i następnie zawieszać ich coraz niżej w stronę podłogi, ponieważ nie wygląda to dobrze i duża część fotografii jest mało widoczna. Chaotycznie zawieszone zdjęcia również mogą wyglądać harmonijnie. Jednak aby to uzyskać, musimy zacząć wieszać je od środka i umieścić tam jeden duży obraz, a wokół niego kilka średnich i bardzo małych zdjęć. Oprócz fotografii można powiesić także inne pamiątki tzn. pocztówki, bilety, czy też mapy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności.

Doskonale na ścianie prezentuje się, umieszczone w centrum kompozycji duże, czarno-białe zdjęcie, otoczone tego samego rodzaju fotografiami, o różnych rozmiarach.

Jak ozdobić przestronne wnętrze papierowymi fotografiami?

Dobrym pomysłem na  udekorowanie przestronnego pokoju o rozbudowanym i aktywnie urządzonym wnętrzu jest narysowanie dwóch, równoległych linii i umieszczenie wybranych fotografii w równych odstępach. Równoległe mocowania zdjęć można zastosować także, wykorzystując jako linię, brzeg tapety. Jeśli pokój ma skromny wystrój w minimalistycznym stylu lub w trendzie high-tech, to można go urozmaicić specyficzną fototapetą, stworzoną ze zdjęć w różnych rozmiarach, zawieszonych od podłogi po sufit. Nie trzeba wówczas trzymać się schematu kolorów, ani jednej fabuły. Jednak wskazane jest wówczas, aby nie robić dużych wcięć. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problematycznego remontu ściany i szybko przysłoni drobne mankamenty.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Polecamy tanie odbitki zdjęć!