Close

22 czerwca, 2020

Sposoby przechowywania klasycznych fotografii

Jeżeli posiadasz cenne, pamiątkowe kolekcje starych rodzinnych fotografii, to warto pomyśleć o sposobie ich przechowywania. Dobrze zabezpieczone zdjęcia mogą przetrwać całe stulecia, ale pod warunkiem, że nie trzymamy ich w jakimś sfatygowanym pudle pod łóżkiem. 

 

  1. Dlaczego warto zadbać o stare zdjęcia?
  2. Jak można w prosty sposób powiększyć swoją kolekcję?
  3. Jak właściwie przechowywać papierowe zdjęcia?

Dlaczego warto zadbać o stare zdjęcia? 

Stare czarno-białe zdjęcia, to nie tylko wzruszająca pamiątka, która przedstawia naszych przodków, jest to także udokumentowany element historii. Dlatego też właściwe ich przechowywanie jest niezwykle ważne nie tylko ze względów sentymentalnych, ale także jako element wiedzy o naszej kulturze. Stare zdjęcia stanowią nieskończone źródło informacji o dawnych czasach, a dokładnie o ludziach, sposobie ich życia, ubierania się i szeroko pojętej tradycji. Pokazują, jak wyglądały ówczesne maszyny, samochody, parowozy, pociągi, czy też architektura. Oprócz obrazowego przedstawienia konkretnych osób każde stare zdjęcie odsłania także ogrom informacji o tym, jak dawniej wyglądało codzienne życie. Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że nasze prywatne, fotograficzne pamiątki, to także ślad historii. Warto więc wykazać się odpowiedzialnością i właściwie je zabezpieczyć.

Jak można w prosty sposób powiększyć swoją kolekcję?

Jeśli chodzi o zdjęcia przechowywane na komputerowych dyskach, kartach SD, czy też na jeszcze innych nośnikach, to najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest wywołanie zdjęć przez internet. Obecnie istnieje duża łatwość i przystępność, jeśli chodzi o zamianę cyfrowych plików w klasyczne, papierowe zdjęcia. 

Wiele internetowych fotolabów zapewnia kompleksowe usługi fotograficzne, w tym wywoływanie zdjęć online. Dlatego z dużą łatwością możemy wciąż powiększać swoje fotograficzne kolekcje. Oczywiście po wydrukowaniu, również warto o nie zadbać i właściwie je zabezpieczyć, aby cieszyć się nimi jeszcze przez wiele lat.

Jak właściwie przechowywać papierowe zdjęcia?

Jeśli zgromadziłeś dużą ilość zdjęć i nie bardzo wiesz jak je właściwie przechowywać, aby jeszcze przez długi czas sprawiały Ci wiele radości, to skorzystaj z naszych sugestii. My postaramy się podsunąć Ci kilka pomysłów, co zrobić z odbitkami, żeby były dobrze zabezpieczone. 

Oto kilka prostych wskazówek:

  • Na standardowe formaty np. 10X15 zdecydowanie najlepszym pomysłem są albumy fotograficzne.Taka elegancka oprawa nadaje każdej fotografii głębi i charakteru. Pozwala także przedłużyć życie, uwiecznionym w kadrach, unikatowym chwilom. Odpowiednio wyeksponowane zdjęcia, stanowią niepowtarzalną pamiątkę, którą możemy dzielić się także z bliskimi. Z kolei ciekawa i estetyczna oprawa albumów, bardzo dobrze prezentuje się na regałach książkowych i stanowi również swoistą ozdobę domu. Jednak, aby albumy spełniały swoją rolę, to muszą być przechowywane w suchym, odpornym na wilgoć pomieszczeniu.  
  • Każdy z nas w swoich zbiorach posiada również wyjątkowe, ulubione fotografie, którymi chętnie podzieliłby się z bliskimi, a niekiedy i z całym światem. Zdarza się, że jesteśmy niezmiernie dumni ze swojego fotograficznego dzieła, udało się nam upolować obiektywem majestatyczne, dzikie zwierzę, piękny zachód słońca, czy też niezwykle udany portret. Dlatego też warto zdecydować się na odbitki cyfrowe XXL. Duże formaty możemy również zamówić online, w bardzo przystępnych cenach. Następnie warto pięknie je oprawić i cieszyć się niepowtarzalną kolekcją. Odpowiednia oprawa tzn. ozdobne ramy, czy też antyramy, to zarówno skuteczna ochrona zdjęć przed zniszczeniem, jak i efektowny sposób na zaprezentowanie swojej kolekcji.
  • Ozdobne, eleganckie pudełka na zdjęcia, powleczone ozdobną tkaniną, to kolejny sposób na skuteczne przechowywanie fotografii. Tak zapakowane odbitki mogą również stanowić atrakcyjny i elegancki prezent dla bliskiej osoby. Aby dodatkowo zabezpieczyć przechowywane w ten sposób zdjęcia, warto poprzekładać je pergaminowymi karteczkami. Ten prosty zabieg zapobiega ich sklejaniu i skutecznie chroni ich powierzchnię.

Zdecydowanie warto poświęcić chwilę czasu i odpowiednio zabezpieczyć swoje papierowe kolekcje zdjęć, aby uchronić je przed zniszczeniem i ocalić od zapomnienia.