Close

25 marca, 2022

Początki fotografii ulicznej

Fotografia uliczna sięga w swojej historii do przełomu wieku XiX i XX.  Wielu ówczesnych fotografów w tym Alfreda Stieglitza, Berenice Abbott, czy też William Eggleston robiło zdjęcia na ulicy, ale nie uważali się oni wówczas za fotografów ulicznych. 

  1. Jakie były początki fotografii ulicznej?
  2. Jacy fotografowie byli prekursorami street photography?
  3. Czym charakteryzowały się pierwsze zdjęcia ilustrujące ulicę?

Jakie były początki fotografii ulicznej?

Impuls do wizualnego dokumentowania ludzi w miejscach publicznych rozpoczął się od XIX-wiecznych malarzy, takich jak Edgar Degas, Édouard Manet i Henri de Toulouse-Lautrec, którzy pracowali ramię w ramię z fotografami próbującymi uchwycić istotę miejskiego życia. Niektórzy używali fotografii, jako pomocy do ich malowania. Malarze, rysownicy i fotografowie traktowali ulicę jak swoje studio, rejestrując przyziemność i widowiskowość, kwintesencję oraz dziwaczność postaci. Artyści manipulowali swoim medium, najlepiej jak potrafili, aby wywołać spontaniczny ruch w statycznym obrazie, w dwóch wymiarach. Impresjoniści, tacy jak Claude Monet wprowadzali do swoich kompozycji szkicowe pociągnięcia pędzlem w ten sposób, aby wyrazić ruch i zmiany w czasie. Monet również malował ten sam obiekt wielokrotnie z tej samej perspektywy, ale o różnych porach dnia, aby zobaczyć, jak zmiana światła wpłynie na obiekt, to znaczy wykonywał coś, co aparat mógłby zrobić całkiem szybko i sprawnie. Początkowo aparat był postrzegany jako narzędzie, które mogłoby zastąpić rękę artysty, ale z czasem wyjątkowe możliwości aparatu, jego natychmiastowość i zdolność widzenia więcej niż ludzkie oko i to z lepszą ostrością wyraźnie odróżniały fotografię od obrazu i uczynił fotografię nie pomocniczym studium, ale raczej odrębnym, wartościowym medium samym w sobie.

Jacy fotografowie byli prekursorami street photography?

Do prekursorów fotografii ulicznej zalicza się na przykład Stieglitz, który w interesujący sposób fotografował ulice Nowego Jorku i Paryża na przełomie XIX i XX wieku. Robił to głównie podczas niesprzyjającej pogody, czego skutki zostały uwiecznione na jego zdjęciach. Z kolei Berenice Abbott przyjęła inne podejście i w latach 30-tych dokumentowała architekturę miejską od dołu, podkreślając kontrast światła i ciemności, oraz przedstawiając ogrom zabudowy. Natomiast William Eggleston używał podwyższonych kolorów w jego wielkoformatowych zdjęciach codziennych, pospolitych miejsc, ludzi i rzeczy często spotykanych w miejscach publicznych, lub na ulicy. Oczywiście działał on pod wpływem mistrzów fotografii, którzy wpłynęli na fotografów ulicznych lat 50 i 60-tych. Jednak interesowało go przede wszystkim uchwycenie ducha ulicy.

Czym charakteryzowały się pierwsze zdjęcia ilustrujące ulicę?

Pierwsze zdjęcia, które ilustrowały fotografię uliczną, zostały wykonane przez francuskiego fotografa Charles’a Nègre, który w latach pięćdziesiątych XIX wieku dokumentował architekturę, a także sklepy, robotników, podróżujących muzyków, handlarzy i nietypowe uliczki. Ze względu na stosunkowo prymitywną technologię którą wówczas dysponował, wymagany czas ekspozycji był bardzo długi, mimo to starał się skutecznie uchwycić zgiełk paryskich ulic. Właśnie dlatego eksperymentował z serią metod fotograficznych, próbując znaleźć taką, która pozwoliłaby mu uchwycić ruch bez rozmycia. Odniósł on pewien sukces wykorzystując kalotyp, opatentowany w 1841 roku przez Williama Henry’ego Foxa Talbota. Kalotyp potrafił uchwycić obraz w ciągu jednej minuty, co jest oszałamiającą wydajnością, w porównaniu z 15-30 minutami wymaganymi w przypadku dagerotypu. Niektóre zdjęcia Nègre zostały zainscenizowane tak, aby odtwarzały sensacyjną akcję. Niektóre z jego prac czasami zawierały rozmyte postaci, poruszające się po fotograficznej kompozycji. Te wypadki są jednymi z najwcześniejszych przykładów ruchu, uchwyconego na nieruchomym obrazie. Poza tym stanowią specyficzny zapis, który przekazuje energię ulicy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Proponujemy wysokiej jakości odbitki zdjęć w doskonałych cenach!