Close

22 lipca, 2020

Photopea – darmowy edytor plików RAW

Co to są pliki RAW?

Doskonałą analogią opisującą pliki RAW jest określenie cyfrowy negatyw. Zapis w tym formacie pozwala na dużą dozę manipulacji bez obawy utraty jakości. Dzięki temu, że plik RAW jest surowym zapisem z matrycy naszego aparatu, posiada całe spektrum danych, które udało nam się zarejestrować. Dla tego bardzo łatwo możemy wpływać na takie parametry, jak rozpiętość tonalna, przysłona, balans bieli itp.

Programy, które umożliwiają edycję plików RAW?

Kiedy chcemy podglądnąć zdjęcie w formacie RAW, to najczęściej wystarczy zwykła przeglądarka grafiki. Jednak kiedy zamierzamy przygotować takie zdjęcie do wywołania, powinniśmy się posłużyć odpowiednim programem. Doskonale z plikami RAW radzą sobie programy marki Adobe, czyli Photoshop i Lighroom. Możemy także skorzystać z darmowej alternatywy, tutaj warto wyróżnić program Darktable.

Photopea darmowy edytor RAW online.

Photopea również oferuje podstawową edycję RAWów. Program ten bez trudu otwiera pliki typu: .DNG, .NEF, CR2, .ARW. Jego kolejną zaletą jest nie tylko cena, jest to aplikacja darmowa, ale także brak potrzeby instalowania oprogramowania. Wystarczy w przeglądarce internetowej przejść pod adres: https://www.photopea.com/

Po otwarciu pliku RAW w Photopea, mamy dostęp do histogramu kolorów. Mamy także wpływ na takie parametry jak: temperatura kolorów, tinta, ekspozycja i kontrast.

Czy pliki RAW można wysłać do wywołania?

Niestety większość fotolabów przyjmuje wyłącznie pliki jpg. Na szczęście Photopea dysponuje łatwym eksportem do tego formatu. Wystarczy w oknie edycji RAW, kliknąć przycisk oznaczony symbolem strzałki i frazą jpg.

Oczywiście wcześniej warto przy pomocy suwaków ustawić odpowiednie parametry dla fotografii.