Photopea, czyli jak za darmo przygotować zdjęcia do wywołania
Kiedy udało nam się uchwycić w kadrze aparatu ciekawe ujęcie, to z pewnością będziemy chcieli je utrwalić w formie papierowej odbitki. Oczywiście zależy nam na jakości zdjęcia i przed wysłaniem odbitki do wywołania, chętnie skorzystamy z programu graficznego, który pozwoli nam dokonać drobnych korekt.
Pierwsze skojarzenie, które pojawia się przy wyborze właściwego oprogramowania to prawdopodobnie Photoshop. Jednak czy jesteśmy na niego skazani?
Oczywiście nie. Istnieje wiele darmowych alternatyw, chociażby popularny Gimp. Jednak czy możemy skorzystać z właściwego programu jeszcze prościej, nawet bez instalowania go na komputerze? Na to pytanie również można odpowiedzieć twierdząco.
Doskonałym programem do edycji grafiki, dostępnym online, przez przeglądarkę jest Photopea.
Jakie są zalety Photopea?
- jest darmowa
- ma interfejs zbliżony do Photoshopa
- ma podobne skróty klawiszowe jak Photoshop
- jest zawsze dostępna, nawet z nie naszego komputera
Pierwszy raz uruchamiając Photopea każdy użytkownik Photoshopa będzie się czuł bardzo swobodnie. Estetyczny ciemny interfejs niezwykle podobny do Photoshopa, style warstw, dostępne po dwukrotnym kliknięciu, podobne skróty klawiszowe do photoshopowych, to wszystko sprawia, że z programem pracuje się bardzo przyjemnie i intuicyjnie.
Jakie są ograniczenia Photopea?
- reklamy
- ograniczona historia
Najwyraźniejsze ograniczenia wersji darmowej to historia zawężona do 30 kroków, co wystarczy nam do niezbyt obszernych projektów. Na pasku bocznym wyświetlają się reklamy, co nie tylko może rozpraszać, ale też nieco zmniejsza naszą przestrzeń do pracy.
Warto też zwrócić uwagę, że funkcje, takie jak: auto kontrast, auto kolor, auto tony nie działają tak dobrze jak w Photoshopie.
Ciekawe funkcje Photopea.
- program obsługuje pliki psd
- można otwierać bezpośrednio zdjęcia znalezione w internecie
- można połączyć z dyskiem google
Doskonałą funkcją Photopea jest możliwość pracy na plikach Psd. Bez problemu otworzymy ten rodzaj pliku, z zachowaniem warstw. Oczywiście możemy grafikę zapisać też w tej formie. Możemy otwierać nie tylko pliki z naszego komputera, łatwo otworzymy dowolną grafikę znalezioną w internecie. Wystarczy kliknąć Plik i otwórz z adresu URL, teraz należy podać poprawny adres zdjęcia.
Ciekawą funkcją jest możliwość połączenia Photopea z dyskiem google. Jak wykonać tę integrację oraz jakie są inne ciekawe funkcje programu, opiszę w następnym wpisie naszego cyklu poświęconego edytorowi Photopea.