Close

29 sierpnia, 2022

Najkorzystniejsze pozy do fotografii portretowej

Od wielu dekad fotografia portretowa zalicza się do najpopularniejszego rodzaju sztuki fotograficznej. Jednak, aby nasze zdjęcia stanowiły atrakcyjny oraz autentycznie interesujący obraz, który będzie oddawał charakter i osobowość modela, należy odpowiednio się do tego przygotować. Jedną z bardzo ważnych czynników odpowiedzialnych za dobry portret jest właściwe ustawienie ciała portretowanej osoby.

Jakie pozy są najczęściej wykorzystywane w fotografii portretowej?

Właściwe ustawienie obiektu fotografii to podstawa dobrego, fotograficznego portretu. Zdecydowanie za najkorzystniejszą pozę większość fotografów uważa ustawienie ciała modelki w kształcie litery S, ponieważ w kadrze prezentuje się to najlepiej. W takiej pozycji osoba wydaje się być wyższa i szczuplejszą, ponieważ nogi są optycznie wydłużone, a talia nieco węższa. 

Oto prosta, ale niezawodna metoda ustawienia modelki w idealnej pozycji S:

  • Ustawiamy obiekt pod kątem 45 stopni do aparatu. W ten sposób można podkreślić  linie od biustu do bioder, a także podbródek.
  • Cały ciężar należy przenieść na nogę, która jest najdalej od aparatu. Aby pozycja w kształcie litery S wyglądała dobrze, cała masa ciała powinna spoczywać na jednej nodze. Żeby to sprawdzić, należy poprosić modelkę o podniesienie drugiej nogi. Jeśli ciężar jest odpowiednio rozłożony, powinna to zrobić z łatwością. Wówczas oś ramion i bioder przesunie się naturalnie, aby utrzymać równowagę, powodując, że całe ciało utworzy linię w kształcie litery S.
  • Warto poprosić modelkę o naciągnięcie palca u nogi, która jest z przodu. Z kolei palec na wolnej nodze musi być mocno ściągnięty. Należy go opuścić na podłogę bezpośrednio przed nogą podpierającą. Modelka powinna być w stanie zrobić to dość łatwo, bez utraty równowagi, jeśli pozycja zostanie wykonana poprawnie.

Następną popularną pozą wykorzystywaną do portretów, jest pozycja w kształcie litery K, tworząca specyficzne wrażenie ruchu na zdjęciu.

Do uzyskania takiej pozycji osoba portretowana powinna rozciągnąć ciało i tym samym wydłużyć sylwetkę. Taki zabieg pomoże uzyskać dynamiczne linie ciała.

Aby więc uzyskać prawidłową pozę K, należy poprosić modelkę o:

  • położenie całego swojego ciężaru na jednej nodze i wyciągnięcie drugiej nogi tak daleko, jak to możliwe
  • obrócenie nogi tak, aby kolano było skierowane w stronę aparatu, dzięki temu nogi będą wyglądały na dłuższe
  • przechyliła górną część ciała w kierunku wyciągniętej nogi, gdyż to zaakcentuje pozę
  •  wyciągnięcie szyi w górę, dzięki temu będzie ona wyglądała smuklej
  • dotknięcie ramienia i/lub talii jedną ręką, aby zmienić postawę.
  • Na koniec należy pamiętać, że właściwa komunikacja ma kluczowe znaczenie

Kolejną pozą używaną do portretów jest pozycja siedząca.

Jeśli technika pozowania na siedząco zostanie zastosowana prawidłowo, to powinny być widoczne dość wyraźne zarysy górnej części ciała modelki. Kiedy modelka jest niewłaściwie ustawiona w pozycji siedzącej, to jej ramię może zakrywać część jej ciała, przez co sylwetka wydaje się nieco szersza. 

Natomiast, kiedy modelka odwróci wzrok od źródła światła, to jej twarz schowa się w cieniu, co także niedobrze wygląda na fotografii.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! 

W szczególności polecamy odbitki zdjęć w przystępnych cenach!