Close

27 grudnia, 2021

Na co warto zwrócić uwagę, wykonując zdjęcia portretowe?

Fotografia portretowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii w obecnych czasach. Jednak, aby zrobić interesujące i po prostu dobre ujęcie, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych sprawach, dzięki którym nasze zdjęcia będą wyjątkowe i przykuwające uwagę odbiorców.

Na czym warto się skupić, aby zrobić dobre zdjęcie portretowe?

Jeśli zamierzamy zająć się poważniej fotografią portretową, to z pewnością przyda się nam zapoznanie z kilkoma prostymi wskazówkami, dotyczącymi właśnie tej dziedziny fotografii, które pomogą dopracować nasze fotograficzne umiejętności.

Od strony technicznej oczywiście warto pamiętać o właściwych ustawieniach aparatu, o wyborze odpowiedniego obiektywu i dobrym skomponowaniu ujęcia. Powinniśmy także nauczyć się komunikować z obiektem fotografii tak, aby umiejętnie nim pokierować oraz sprawić, by czuł się swobodnie przed obiektywem. 

Do bardzo istotnych kwestii dotyczących fotografii portretowej zalicza się: pozowanie, oświetlenie, kolor, akcesoria, ustawienia ekspozycji oraz wybór właściwego obiektywu. 

Oczywiście, aby zrobić dobre zdjęcie, przede wszystkim będziemy potrzebować odpowiedniego aparatu fotograficznego, najlepiej, aby to była lustrzanka cyfrowa. Jednak, jeśli nauczymy się jak robić dobre ujęcia smartfonem, to wcale nie musimy rezygnować z tego wygodnego i szybkiego sposobu fotografowania.

Jeżeli nie chcemy zajmować się fotografią profesjonalnie, tylko zamierzamy fotografować przyjaciół i rodzinę, więc musimy zadbać o odpowiednie ich ustawienie. Jednakże mając na uwadze, że nie są to zawodowi modele, wcale nie musi to być łatwe. Niekiedy ustawienie ich we właściwej pozie może sprawić, że poczują się nieco zakłopotani, a tym samym będą wyglądać niezręcznie i nienaturalnie na zdjęciu. Co więcej, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi fotografami portretowymi, to prawdopodobnie nie będziemy w stanie dobrze ich upozować. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby fotografowana osoba czuła się bardziej komfortowo, oraz będzie bardziej zrelaksowana. Dzięki nim możemy sprawić, że nasze ujęcie będzie zdecydowanie lepsze.

W tym celu powinniśmy obiektowi fotografii zaproponować coś, na czym może się skoncentrować, aby wyglądał na rozluźnionego. Z całą pewnością pomoże to stworzyć bardziej naturalną pozę. Jednym z najczęściej zadawanych fotografom portretowym pytań jest „Co mam zrobić z rękami?”. Aby zaradzić temu niezręcznemu dylematowi, możemy swojemu modelowi zlecić, zrobienie czegoś konkretnego. Może to być na przykład przeglądanie starych zdjęć, lub zabawa biżuterią, którą nosi. Wsunięcie ręki do kieszeni, to także prosty i szybki sposób na ukrycie niespokojnych palców, ale w tym przypadku powinniśmy unikać fotografowania obiektu na wprost.

Ogólnie rzecz biorąc, zlecenie naszemu obiektowi jakiegoś zadania do wykonania, oczywiście pomoże mu uzyskać odpowiednie skupienie i rozluźnienie, co zapewne będzie korzystnie wyglądało w fotograficznym kadrze.

Natomiast, jeśli oczy fotografowanej osoby wyglądają na zmęczone, to powinniśmy poprosić ją o odwrócenie wzroku w inną stronę, aby usunąć ten problem. Może to wyglądać wdzięcznie i ponadczasowo. Należy zawsze pamiętać, że wykonywanie portretu wcale nie oznacza, że potrzebujemy kontaktu wzrokowego z naszym obiektem.

Olya Kobruseva at Pexels

W przypadku szerszych ujęć portretowych powinniśmy również postarać się tworzyć krzywe i kształty S z ciałem fotografowanej osoby tak, aby powstało interesujące ujęcie w całym kadrze. Możemy również poprosić naszego modela, aby opuścił ramię lub biodro, żeby rozbić równoległe linie na ciele.

Najważniejszą jednak rzeczą w naszej relacji z obiektem fotografii portretowej jest przyjazne nastawienie i upewnienie się, że model czuje się komfortowo. W tym celu powinniśmy rozmawiać z nim, nawet częściej niż w rzeczywistości. Zdecydowanie pomaga to budować relację i zaufanie między wami. Pomocne może być również zaoferowanie mu drinka, czy też odtwarzanie muzyki w tle. Dzięki temu możemy uniknąć niezręcznej ciszy podczas fotografowania.

Zapewne warto dołożyć nieco starań, aby wykonać wyjątkowe zdjęcia portretowe, które po wywołaniu mogą okazać się również niepowtarzalną ozdobą naszego domu.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas ofertą i wywołania zdjęć w naszym internetowym fotolabie!