Close

22 lutego, 2022

Kilka life hacków, które pomogą Ci robić ciekawsze zdjęcia smartfonem.

Jeżeli regularnie publikujesz zdjęcia na takich portalach społecznościowych, jak np. Instagram, to z pewnością szukasz sposobów, które pozwolą Ci zyskać więcej polubień. Oczywiście najlepszą drogą do tego jest tworzenie ciekawych, przykuwających uwagę widza, zdjęć.

Dlatego poniżej przygotowałem kilka life hacków stosowanych w fotografii mobilnej, które z pewnością pomogą tworzyć jeszcze ciekawszy content. Dzięki tym sztuczkom nie tylko zaskoczysz znajomych, ale także wzbudzisz zazdrość poważnych fotografów.

Spróbuj użyć balonów zamiast drona.

Drony to fajne narzędzie dla współczesnego fotografa. Chociaż fotografia wykonana z wysokiego kąta od dłuższego czasu jest jedną z bardziej interesujących sposobów na przykuwające uwagę ujęcie, to dopiero pojawienie się i rozpowszechnienie dronów, znacząco wpłynęły na jej rozwój w XXI wieku.

Jednak z dronami jest kilka problemów. Po pierwsze, są dosyć drogie (chociaż już teraz można kupić quadrocopter na allegro lub aliexpress za całkiem rozsądne pieniądze). Po drugie, przy braku doświadczenia wcale nie jest łatwo nimi sterować i wykonywać dobre zdjęcia. Po trzecie, ostatnio coraz mniej jest miejsc, w których można latać dronem bez uprzedniego uzyskania specjalnego zezwolenia. A wiesz, jakie loty nie są objęte żadnym prawem? Na balony!

Może to zabrzmieć głupio, ale nie wyciągaj pochopnych wniosków. Aby wypróbować fotografię lotniczą ze smartfona, możesz użyć kilku balonów z helem.

Ustaw aparat tak, aby robił zdjęcia w odstępach 5-10 sekund (jeśli aparat ma tryb sportowy, włącz go). Zamocuj smartfon w małym pudełku (możesz do tego użyć taśmy maskującej, ponieważ nie pozostawia lepkich śladów), po wycięciu w nim otworu na kamerę.

Przymocuj pudełko bezpiecznie do kilku balonów, przywiązując do niego i balonów mocną linkę bezpieczeństwa o odpowiedniej długości (przecież nie chcesz, aby balony ze smartfonem odleciały na zawsze). Teraz możesz wysłać swój smartfon do lotu. Tylko nie puszczaj linki zabezpieczającej 🙂

Po zakończeniu lotu otrzymasz oryginalne zdjęcia lotnicze.

Dostosuj ekspozycję do ciemnego obiektu.

Znalezienie najlepszej ekspozycji jest trudnym zadaniem dla każdego entuzjasty fotografii mobilnej. Oczywiście ustawienia ISO można regulować w trybie profesjonalnym aparatu niemal każdego smartfona, ale istnieje sztuczka, która pozwoli osiągnąć niemal te same rezultaty, znacznie łatwiej i szybciej. Pomoże nam w tym każdy ciemny materiał lub przedmiot.

Umieść dowolny ciemny przedmiot przed aparatem. Może to być kawałek ciemnego papieru/plastiku lub rękaw ciemnego ubrania i pozwól smartfonowi skonfigurować aparat (odczekaj kilka sekund lub dotknij wyświetlacza smartfona). Następnie odsuń ciemny obiekt od aparatu i zrób zdjęcie. Najprawdopodobniej otrzymasz znacznie ciekawsze ujęcie niż po zmianie wartości ISO, więc spróbuj z tym poeksperymentować, a efekty z pewnością Cię zaskoczą.

RODNAE Productions at Pexels

Użyj spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych jako filtra polaryzacyjnego.

Być może słyszałeś już o takim użyciu okularów przeciwsłonecznych. Jeśli nie, to z przyjemnością podzielę się z Tobą tym life hackiem.

W torbie fotograficznej prawie każdego fotografa prawie zawsze znajduje się co najmniej jeden filtr polaryzacyjny. Filtry te służą do przyciemniania jasnego nieba, redukcji odblasków lub usuwania odbić. Filtr polaryzacyjny jest bardzo przydatnym i skutecznym narzędziem, zwłaszcza podczas fotografowania w jasny, słoneczny dzień lub w pobliżu wody.

Oczywiście podczas fotografowania smartfonem możesz umieścić zwykły filtr polaryzacyjny przed aparatem, aby uzyskać ten sam efekt, co fotografowie z konwencjonalnym sprzętem. Jednak, czy będziesz nosić przy sobie zwykły filtr? Jest dość duży, a jednocześnie kruchy, więc łatwo możesz go uszkodzić.

Zamiast filtra polaryzacyjnego z powodzeniem możesz zastosować to, co przy słonecznej pogodzie prawie zawsze masz przy sobie, czyli okulary przeciwsłoneczne. Większość okularów przeciwsłonecznych jest spolaryzowana, więc z łatwością zastąpią filtr fotograficzny. Wystarczy postawić okulary przed obiektywem aparatu i zrobić zdjęcie.

Za to właśnie wielu ceni sobie fotografię mobilną – prostotę i wygodę: wszystko, czego potrzebujesz do dobrego zdjęcia, jest zawsze pod ręką.