Close

28 czerwca, 2022

Kilka fotograficznych trików, które pozwolą Ci rozbudzić Twoją kreatywność

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia były wyjątkowe, to niejednokrotnie wystarczy spróbować czegoś nowego. Po prostu do kreatywnej fotografii możesz użyć na przykład przedmiotów codziennego użytku i skorzystać z prostych trików, które ułatwią Ci to zadanie.

Jakie fotograficzne triki mogą uatrakcyjnić nasze fotografie?

Fotografowie korzystają z różnych sztuczek i trików, które sprawiają , że ich zdjęcia stają się o wiele ciekawsze. Niektóre z nich można wypróbować od razu. Niezbędny do tego celu będzie oczywiście aparat, interesujący temat oraz obiekt fotografii. 

Przykładowo weź papier, najlepiej w ciemnym kolorze. Pomyśl o kształcie, który chcesz uzyskać, jednak nie powinien on być zbyt skomplikowany np. serce. Jest ono naprawdę proste i urocze. Wytnij więc kształt na papierze, następnie użyj gumki, aby przymocować ten prowizoryczny filtr do obiektywu i upewnij się, że jest naprawdę dobrze zamocowany i trzyma się na całym obwodzie obiektywu. W zależności od twardości papieru wytnij tylko kółko o dokładnej średnicy soczewki lub zagnij papier wokół soczewki, jeśli jest on odpowiednio miękki. Dzięki temu światło za modelką będzie miało kształt serca. Możesz użyć tego triku, podczas robienia zdjęć portretowych lub wypróbować go do wykonania fotografii  na zewnątrz, po zmroku. Wówczas wszystkie maleńkie światła, które rozpościerają się przed Tobą, będą miały wcześniej wybrany przez Ciebie kształt. W przypadku tej sztuczki zalecane jest ustawienie przysłony na niższą wartość.

Pixabay at Pexels

Z kolei, jeśli chcesz uzyskać nieco melancholijną atmosferę deszczowego dnia na swoich fotografiach, to przed kliknięciem migawki spryskaj okno odrobiną wody. Dzięki temu będziesz mógł opowiedzieć swoim obrazem konkretną historię.

To bardzo prosty zabieg, jedynie należy się nieco bardziej skoncentrować. Baw się więc ujęciem, spróbuj skupić się na kropelkach, obiekcie i ewentualnie skorzystaj z ręcznego ustawiania ostrości.

Możesz również wykonać fotografię makro, robiąc ujęcie pięknych kropli na liściu lub na kwiatowych płatkach. 

Kolejnym równie interesującym sposobem na ciekawe zdjęcie jest skorzystanie z ekranu telewizora jako tła. Do tego celu ustaw obiekt fotografii  tzn. modela, czy też przedmiot przed ekranem telewizora lub komputera i wybierz na nim dowolne tło np. tropikalna plaża, góry, fantastyczny świat, średniowieczne miasto. Po prostu nie ma w tym żadnych ograniczeń i może to być absolutnie wszystko, o czym tylko pomyślisz.

Jak wygląda domowy filtr na obiektyw?

Jeśli masz w domu płytę CD, to również możesz ją wykorzystać do uzyskania ciekawych efektów na swoim zdjęciu. To już relikt dawnych czasów, ale z pewnością każdy znajdzie chociaż jeden egzemplarz płyty CD lub DVD u siebie w domu. Jeśli  następnie przyczepisz ją do obiektywu, to już w wizjerze będą widoczne piękne refleksy. Ten trik z odbiciami światła możesz zastosować podczas fotografowania ludzi, przedmiotów, albo wypróbować go podczas spaceru po mieście. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie i od Twojej wyobraźni. Zdjęcia z tego rodzaju efektami często wykorzystywane są  także do wykonywania fotografii w stylu retro.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego internetowego fotolabu!

W szczególności polecamy odbitki zdjęć w bardzo atrakcyjnych cenach!