Close

22 września, 2021

Jakie znaczenie podczas fotografowania mają kąty ustawienia aparatu?

Kąt i pozycja aparatu podczas robienia zdjęć to jedna z ważniejszych wytycznych, które mają ogromny wpływ na efekt końcowy naszej fotograficznej pracy. Dlatego też uzyskanie idealnego kąta to połowa sukcesu, ponieważ właśnie dzięki niemu możemy uzyskać niepowtarzalne i niezwykle ciekawe efekty.

  1. Jak używać kreatywnych kątów podczas fotografowania?
  2. Jakie są kąty ustawienia aparatu i kiedy ich używać?

Jak używać kreatywnych kątów podczas fotografowania?

Fotografowanie obiektu z odpowiedniego kąta, pozwala zrealizować wizję fotografa i stworzyć rodzaj scenerii, dokładnie taki, jaki zamierzał uzyskać. Właśnie dlatego do tego typu zdjęć należy się odpowiednio przygotować i nic nie pozostawiać przypadkowi. Jeśli więc zamierzasz użyć kreatywnych kątów, warto zaznajomić się również z prawidłowymi do tego celu ustawieniami aparatu. Dzięki temu Twoje zdjęcia mogą być znacznie bardziej interesujące i przykuwające uwagę odbiorcy.

Ustawienie właściwego kąta jest o wiele łatwiejsze, niż większość innych aspektów fotografii, ponieważ, aby go uzyskać, wystarczy nieco przesunąć aparat do innej pozycji.  Nie musimy także zmieniać obiektywów, ani kombinować z ustawieniami, dlatego jest to bardzo wygodny zabieg, który w znacznym stopniu może uatrakcyjnić nasze zdjęcia. Aby uzyskać wyjątkowe ujęcia, wystarczy wyizolować fotografowany obiekt i uchwycić go z zupełnie innego punktu widzenia.

Jeśli więc zamierzamy rozwijać fotograficzną pasję i ciągle poprawiać swoje umiejętności, to warto w tym celu poeksperymentować i dowiedzieć się, jak używać kreatywnych kątów. Dzięki zmianie perspektywy nasze zdjęcia będą bardziej imponujące, będziemy mieli okazję stać się lepszymi fotografami.

Kąty są rzeczywiście dość łatwe do opanowania i nie ma ich zbyt wiele. Sekret polega na tym, aby mieć w głowie ogólny pomysł na to, jak chcemy, aby nasze zdjęcie wyglądało i następnie przetestować różne kąty. Warto także podejść nieco bliżej lub dalej do fotografowanej osoby. Nie należy  także obawiać się nieco pobrudzić i położyć się lub uklęknąć, aby zrobić zdjęcia z niskiego kąta. 

Poza tym powinniśmy być zawsze świadomi tego, co znajduje się w kadrze, być gotowi do podejmowania ryzyka oraz powinniśmy pozwolić, aby kierowała nami 

osobista kreatywność. Po prostu kąty są wszędzie, a perspektywa zmienia się wraz z ruchem obiektywu. Dlatego też, jeśli wykonamy kreatywną serię zdjęć pod różnymi, ciekawymi kątami, to końcowe rezultaty mogą nas przyjemnie zaskoczyć.

Zarówno odpowiedni kąt, jak i pozycja mają olbrzymi wpływ na nasze fotografie. 

Jeśli chodzi o pozycję, to jest to wysokość, na której trzymany jest aparat podczas fotografowania. Wyższa pozycja w fotografii, polega na trzymaniu aparatu powyżej poziomu oczu. Z kolei niska pozycja polega na wykonywaniu zdjęć podczas kucania, klęczenia a nawet leżenia na podłodze.

Sam kąt to sposób, w jaki mamy zorientowany aparat lub kamerę, czyli możemy trzymać go prosto tzn. na poziomie oczu, albo lekko pochylić go w dół, albo w górę.

Pozycja z poziomu oczu jest standardowym sposobem robienia zdjęć. Kiedy więc patrzymy przez wizjer swojego aparatu fotograficznego, by zrobić bezpośrednie ujęcie, to zazwyczaj udaje się nam uchwycić to, co widzimy przed sobą w najbardziej realistyczny sposób. Chociaż jest to dość łatwy sposób fotografowania i tym samym bardzo popularny, to niestety takie zdjęcia są niezbyt interesujące. O wiele ciekawsze bywają ujęcia z wysokiej pozycji, podczas której aparat trzymamy nad oczami. Aby uchwycić więcej detali w tle, możemy stanąć na jakimś podwyższeniu np. krześle, schodach czy też na drabince. Po prostu wysoka pozycja pozwala nam na stworzenie poważniejszej perspektywy i dzięki temu, nasze obrazy nabiorą wyjątkowego charakteru.

Niższa pozycja oznacza zwykle, że musimy uklęknąć lub też kucnąć, aby zrobić zdjęcie. To pozwala z kolei zarejestrować zupełnie inny widok, niż z poziomu oczu. Dlatego też taki rodzaj fotografii bywa bardziej efektowny i tym samym dużo ciekawszy.

Kaique Rocha at Pexels

Jakie są kąty ustawienia aparatu i kiedy ich używać?

Bardzo popularnym sposobem ustawiania aparatu, głównie w fotografii portretowej jest kąt prosty.

Jest to najczęściej stosowana przez profesjonalnych fotografów perspektywa, która pozwala na zrobienie niesamowitego zdjęcia portretowego z poziomu oczu.

Dlatego też powinniśmy używać oczu fotografowanego obiektu, jako przewodnika, ale nigdy nie należy używać własnych oczu do wyśrodkowania konkretnego kadru. Należy to wykonać w ten sposób, aby nie przechylać aparatu w żadną stronę, tylko po  prostu patrząc na obiekt, wykonać zdjęcie. 

Kolejnym sposobem fotografowania jest robienie zdjęć z kąta wysokiego, dzięki któremu możemy także uchwycić tło. Poza tym jest to doskonały sposób, aby obiekt wyglądał na mniejszy i szczuplejszy niż w rzeczywistości. 

Fotografowanie obiektu z wysokiego kąta z widocznym, rozległym tłem sprawia, że staje się on mniejszy i mniej onieśmielający. Sprowadza się to do psychologicznego aspektu fotografii. Aby nieco zmaksymalizować ten efekt, można spróbować fotografować z dalszej odległości. Jeśli w pobliżu znajduje się jakieś podwyższenie, platforma lub coś, na czym można stanąć, to możemy wykorzystać je do tego celu.

Z kolei wykonując zdjęcia z niskiego kąta, możemy uzyskać całkiem odwrotny efekt niż z kąta wysokiego. Dlatego też fotografowanie małego przedmiotu z niskiego kąta sprawia, że wydaje się być wręcz gigantem i tym samym dominującym motywem na zdjęciu. Aby zdjęcie było jeszcze bardziej efektowne, możemy także wykorzystać niebo, jako tło.

Następnym sposobem jest też robienie zdjęć z pochylonego kąta.

Ten niekonwencjonalny sposób fotografowania, polega na przechyleniu aparatu w bok i tym samym na stworzeniu niezwykłej perspektywy, która może naprawdę przykuć uwagę widza, ale niestety często wygląda niepokojąco i niestabilne.

W rzeczywistości jest to powód, dla którego z tego kąta korzystało wielu reżyserów tworzących thrillery i horrory. Zazwyczaj takie ujęcia wywołują odczucie pewnego dyskomfortu, czy też niepokoju i właśnie takie emocje najczęściej są przekazywane w tego rodzaju filmach. Poza tym takie zdjęcia wyglądają odważniej i dają wrażenie ruchu.

Popularną perspektywą wykorzystywaną w fotografii  jest też widok z lotu ptaka, czyli najwyższy możliwy kąt aparatu. Polega to na trzymaniu aparatu bezpośrednio nad obiektem, patrząc prosto w dół. Widok z lotu ptaka świetnie nadaje się do fotografowania jedzenia i innych zwykłych, codziennych przedmiotów. Ponieważ aparat znajduje się bezpośrednio nad fotografowanym obiektem, to zazwyczaj tłem będzie to, na czym znajduje się obiekt. Zwykle tło powinno mieć jednolity kolor, dzięki czemu główny temat fotografii zostanie lepiej wyeksponowany.

Ostatnim sposobem fotografowania jest wykonywanie zbliżeń, czyli ujęć z bardzo bliskiej odległości, które najczęściej wykorzystywane są do popularnych selfie. Zdjęcie postaci w zbliżeniu powinno być wykonane z takiej odległości, jaką zwykle mamy, kiedy z kimś rozmawiamy, tzn. na wyciągnięcie ręki. Wykonując takie zdjęcie, powinniśmy trzymać aparat prosto, pod bezpośrednim kątem. Dzięki temu uzyskamy przyjazny wizerunek i komfortową atmosferę. 

Polecamy!