Close

20 kwietnia, 2021

Jakie są rodzaje kadrowania w fotografii ?

Obok kompozycji i zasady tercji, czyli trójpodziału, kadrowanie jest jednym z kluczowych elementów fotografii, które każdy artysta musi poznać. Kadrowanie w fotografii polega na wykorzystaniu techniki przyciągania ostrości do tematu na zdjęciu, poprzez blokowanie innych elementów fotografowanej scenerii. 

  1. Jakie są zalety odpowiedniego kadrowania? 
  2. W jaki sposób można uatrakcyjnić swoje zdjęcie –  przykłady

Jakie są zalety odpowiedniego kadrowania? 

Głównym celem kadrowania jest przyciągnięcie wzroku widza do głównego tematu zdjęcia. Dlatego też każdy fotograf docenia korzyści płynące z właściwego kadrowania swoich zdjęć

Dzięki niemu możemy podkreślić kontekst danego zdjęcia i przekazać odbiorcom zamierzoną informację o przedstawionej osobie lub miejscu, w którym zostało ono zrobione. Poza tym możemy też stworzyć iluzję głębi, trzeciego wymiaru lub kilku warstw na fotografii. 

Z kolei użycie obiektów architektonicznych albo naturalnych elementów do stworzenia wspaniałego kadru może stworzyć wrażenie, że spacerujemy na przykład przez las lub przez konkretny budynek. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość spojrzenia na świat, oczami fotografa. Ze względu na liczne zalety kreatywnego kadrowania wielu zarówno wschodzących, jak i uznanych artystów z całego świata korzysta z tych technik,aby zainteresować widza swoimi pracami. 

Często profesjonalni fotografowie tworzą specyficzne ramy na swoich zdjęciach z różnych form i przedmiotów. Wszystko zależy od wyobraźni artysty.

Takie szczególne ramki mogą być wykonane na przykład z okalających konkretny obiekt gałęzi, tuneli, łuków, okien, a nawet ludzi. Mogą one być umieszczone w centrum obrazu lub wzdłuż jego krawędzi, albo mogą też rozciągać się na wszystkie cztery strony zdjęcia. Niekiedy obejmują tylko jedną lub dwie krawędzie obrazu.

W jaki sposób można uatrakcyjnić swoje zdjęcie –  przykłady

Znani fotografowie często używają właśnie kadrowania, aby stworzyć ciekawe efekty na swoich zdjęciach. Warto więc przyjrzeć się pracom mistrzów, aby udoskonalić własną technikę kadrowania i komponowania fotografii.  

Fotograf Ansel Adams jest znany z czarno-białych zdjęć krajobrazów amerykańskiego Zachodu. W jednej ze swoich fotografii słynny artysta wykorzystał krawędzie jaskini, aby wykadrować jezioro i rozciągające się w tle góry doliny Yosemite. Ten sprytny sposób kadrowania obiektów, stworzył niesamowity efekt i sprawił, że zdjęcie jest jedyne w swoim rodzaju i zdecydowanie wyróżnia się wśród licznych, fotograficznych przedstawień tej samej doliny.

Z kolei japoński artysta Yasuhiro Ishimoto udowodnił, że sceneria krajobrazu może zostać również wspaniale oprawiona za pomocą obiektów architektonicznych. Na swoim zdjęciu wykorzystał drzwi tarasowe do obramowania krajobrazu, uzyskując w ten sposób podwójny efekt. Z jednej strony udało mu się przyciągnąć wzrok widza do krajobrazu, który stanowi centralny punkt obrazu, a z drugiej strony, udało mu się przekazać wyobrażenie siedzenia w pokoju japońskiej willi i podziwiania zapierającego dech w piersiach widoku.

Zapewne wszyscy kojarzą także słynny portret Andy’ego Warhola, wykonany przez Roberta Mapplethorpe’a. Fotograf umieścił swojego przyjaciela i kolegę po fachu w białym kole, podkreślając w ten sposób jego blady, niemal upiorny wygląd. Twarz i peruka artysty zostały dodatkowo podkreślone przez puste, czarne krawędzie dzieła sztuki. Obraz jest symbolem zarówno przywiązania, jak i pewnego rodzaju bałwochwalstwa, ponieważ główny obiekt wydaje się niemal święty i otoczony białą aureolą.

Natomiast inny amerykański artysta-  fotograf Lee Friedlander, który zasłynął serią zdjęć America by Car, w której często wykorzystywał przedmioty, takie jak szyby samochodów, do kadrowania wszystkiego, co zobaczył podczas swojej podróży po rozległym kraju.

Na jednym ze swoich zdjęć Friedlander wykazał się niesamowitym artystycznym kunsztem i zastosował nieco inne podejście niż dotychczas i wykadrował swój obiekt tylko za pomocą światła. Umiejętne wykorzystanie przez artystę światła i cieni mocno uwydatnia kobiety na zdjęciu, podczas gdy reszta obrazu zanika do czerni.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!