Close

7 lipca, 2021

Jakie są rodzaje fotografii mobilnej.

Nie ma wątpliwości, że telefony komórkowe w stosunkowo krótkim czasie bardzo się zmieniły. Kiedy na początku lat 2000 wprowadzono pierwszy aparat w telefonie komórkowym, nikt nie mógł sobie wyobrazić, jak bardzo ta technologia będzie ewoluować i stanie się niemal centralnym punktem każdego nowego smartfona.

Dało to początek temu, co wielu nazwało fotografią mobilną. W tym artykule przyjrzymy się, czym ona jest i co odróżnia ją od innych rodzajów fotografii.

  1. Czym jest fotografia mobilna?
  2. Jakie są rodzaje fotografii mobilnej?
  3. Plusy i minusy fotografii mobilnej

Czym jest fotografia mobilna?

Fotografia mobilna odnosi się do sposobu robienia zdjęć za pomocą urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów. Termin „fotograf mobilny” odnosi się głównie do hobbystów fotografii smartfonowej i osób, które traktują fotografię mobilną nieco bardziej poważnie, niekiedy jako formę sztuki.

 Dzięki osiągnięciom technologicznym, aparaty fotograficzne smartfonów są obecnie w stanie tworzyć obrazy porównywalne z niektórymi aparatami cyfrowymi. Co bez wątpienia zwiększyło popularność fotografii wykonanej za ich pomocą.

 Jednak podobnie, jak posiadanie lustrzanki i robienie rodzinnych zdjęć z wakacji nie czyni z kogoś fotografa, tak samo robienie zdjęć smartfonem nie musi czynić z niego „prawdziwego” mobilnego fotografa.

Jakie są rodzaje fotografii mobilnej?

Możemy wydzielić trzy kategorie fotografii mobilnej, które jednocześnie określają rodzaj fotografów posługujących się nią. Mianowicie jest to hobbysta, artysta i profesjonalista.

Wszystkie te trzy grupy robią zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego, jednak ich podejścia są zupełnie inne.

Fotografia mobilna jako hobby

Wiele osób, które zaczynają przygodę z fotografią mobilną, startuje właśnie od tego etapu. Wszystko, czego potrzebujesz to telefon z dobrym aparatem, temat, który Cię interesuje i możesz zaczynać.

Umiejętności fotograficzne hobbystów fotografii smartfonowej zwykle wahają się od absolutnego amatora do naprawdę wykwalifikowanego fotografika.

Intencją hobbystycznego fotografa mobilnego nie jest zwrócenie na siebie uwagi ani zarabianie pieniędzy na swoich zdjęciach. Wykonuje je dla pasji i związanej z tym zabawy. 

Fotografia mobilna jako forma sztuki

Fotografowie mobilni mogą również tworzyć oszałamiające dzieła sztuki, tak samo, jak fotografowie tradycyjni. Zasady fotografowania pozostają takie same, podobnie jak techniki kompozycji. Jedyną różnicą jest rodzaj aparatu, który ma wpływ na jakość wyjściową zdjęć.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej fotografii, fotografowie mobilni mogą wykorzystywać aparaty swoich telefonów do fotografii ulicznej, zdjęć portretowych, tworzenia intrygujących kompozycji itp. Artyści, którzy wybierają aparat smartfonu jako swoje medium ekspresji, nie są ograniczeni przez niedociągnięcia aparatu, ale raczej zasięg ich kreatywności.

Profesjonalna fotografia mobilna

W świecie profesjonalnej fotografii aparaty mobilne są doskonałym wstępem do przejścia na kolejny poziom. Mogą być traktowane jako forma treningu, kiedy to uczymy się podstaw fotografii.

Kiedy już będziesz pewny, że wiesz, co robisz, a Twoje zdjęcia faktycznie wyglądają dobrze, możesz przejść do w pełni profesjonalnego sprzętu i zacząć świadczyć swoje usługi dla klientów. Smartfon może jednak zawsze przydać się jako dodatkowy, zapasowy aparat, który możemy użyć w awaryjnych okolicznościach.

Smartfony ponadto doskonale sprawdzają się w świecie fotoreportażu. Ponieważ urządzenia mobilne mogą być dyskretne, fotoreporterzy mogą używać ich do robienia zdjęć w miejscach, gdzie duże aparaty mogą przyciągnąć niepożądaną uwagę.

 Plusy i minusy fotografii mobilnej

Zalety:

  • Smartfony są małe i łatwe do przenoszenia
  • Wygoda
  • Udostępnianie zdjęć jest niezwykle łatwe
  • Możliwość tworzenia kopii zapasowych zdjęć bezpośrednio w chmurze
  • Łatwa obsługa
  • Szybki czas konfiguracji
  • Aparaty w smartfonach są stosunkowo tanie
  • Dyskrecja

Wady:

  • Aparaty komórkowe mają słabsze czujniki, co negatywnie wpływa na jakość obrazu
  • Brak profesjonalizmu
  • Ograniczona kontrola manualna
  • Mały zakres zoomu optycznego
  • Słaba wydajność baterii
  • Lampa błyskowa w aparacie nie jest najlepsza
  • Duża głębia ostrości

Jak pokazano powyżej, fotografia mobilna ma swoje wady i zalety. Większość zalet wiąże się z tym, jak łatwe i wygodne są aparaty mobilne w porównaniu z dedykowanymi aparatami, które są często większe i bardziej skomplikowane.

Największą wadą jest jakość obrazu generowanego przez mobilne aparaty. Jak na ironię, zaleta bycia małym i przenośnym jest tym, co sprawia, że mobilne aparaty fotograficzne borykają się z problemami jakości obrazu w porównaniu z ich większymi odpowiednikami. Nawet jeśli wysokiej klasy flagowe aparaty mobilne mogą robić doskonałe zdjęcia, to i tak wypadają one blado w porównaniu z tymi, które są wykonane przez profesjonalny sprzęt.