Close

16 lutego, 2021

Jaką wybrać rozdzielczość matrycy do robienia zdjęć?

W aparatach kompaktowych zazwyczaj samodzielnie wybieramy format zdjęć. Natomiast 

cyfrowe aparaty fotograficzne posiadają wygodną funkcję, dzięki której możemy wybrać nawet kilka różnych rozdzielczości, niezbędnych do wykonywania zdjęć.

  1. Jakie są najpopularniejsze formaty zdjęć?
  2. Dlaczego maksymalna rozdzielczość przy fotografowaniu jest korzystna?
  3. Jaką rozdzielczość powinny mieć zdjęcia, aby uzyskać dobrej jakości odbitki?

Jakie są najpopularniejsze formaty zdjęć?

W klasycznych aparatach kompaktowych możemy wybierać format zdjęć. Do najpopularniejszych z nich należą formaty to 3:2, 4:3 oraz 16:9.

Jeśli chodzi o format 3:2, to jest on zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem, jeśli planujemy uzyskać z naszych zdjęć papierowe odbitki 10X15 cm. Dzięki temu nasze zdjęcie w całości będzie odwzorowane na fotograficznym papierze.

Z kolei format  4:3 odpowiada kształtowi matrycy aparatów kompaktowych. Właśnie w tym konkretnym formacie można ustawić najwyższą rozdzielczość ich matrycy.

Natomiast, jeśli mamy zamiar przeglądać swoje zdjęcia na ekranie np. telewizora lub monitora, to powinniśmy wybrać format 16:9. Jednakże bez względu na format, na który zdecydujemy się podczas fotografowania, zaleca się ustawianie maksymalnej rozdzielczości, o ile jest to możliwe. W wielu modelach kompaktowych aparatów fotograficznych, pełny wybór rozdzielczości jest dostępny wyłącznie dla formatu 4:3. Natomiast dla pozostałych formatów są oferowane maksymalnie dwie możliwości. 

Jeśli chodzi  o aparaty cyfrowe, to są one wyposażone w niezwykle wygodne funkcje, które pozwalają ustawić kilka różnych rozdzielczości.

Dlaczego maksymalna rozdzielczość przy fotografowaniu jest korzystna? 

W obecnych czasach wszyscy amatorzy fotografowania używają różnych graficznych programów do obróbki swoich zdjęć.

Jeśli wykonujemy swoje zdjęcia cyfrowym aparatem fotograficznym, to zdecydowanie powinniśmy także, zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego kadru. Oznacza to

wprowadzenie odpowiednich ustawień w aparacie, żeby na wyświetlaczu, czy w też na jego celowniku, było odwzorowane dokładnie to, co zamierzamy zaprezentować. Zapisanie zdjęcia w pełnej rozdzielczości, umożliwia jego wygodne kadrowanie, za pośrednictwem programu graficznego. Często zdarza się, że jakiś element kompozycji wyjątkowo nie pasuje do całości i bardzo nas drażni. W szczególności, jeśli znajduje się on na obrzeżach naszej fotografii, to możemy pozwolić sobie na jego wycięcie, bez utraty jakości naszego zdjęcia. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy zapiszemy nasz fotograficzny plik w najwyższej możliwej rozdzielczości. Oczywiście nasz plik się nieco zmniejszy, ale nie wpłynie to na jakość zdjęcia.

Jaką rozdzielczość powinny mieć zdjęcia, aby uzyskać dobrej jakości odbitki?

Jeśli zamierzamy uzyskać dobrej jakości, papierowe odbitki o wymiarach 10x15cm, to powinniśmy ustawić minimalną rozdzielczość zdjęcia na 1181×1772 pikseli. 

Dlatego też, jeżeli robimy zdjęcia z rozdzielczością max 10 megapikseli, to

uzyskamy zdjęcia o rozdzielczości 2736×3648 pikseli. Właśnie dzięki temu, będziemy później mogli je wykadrować według własnego uznania i nieco obciąć brzegi, bez utraty na jakości fotografowanego obiektu. Takie papierowe odbitki będą wyraźne i dobrze odwzorują wszystkie detale. 

Niekiedy bywa też tak, że zrobiliśmy wyjątkowo istotne dla nas ujęcie, ale niestety bez wykorzystania maksymalnej rozdzielczości matrycy. Takie odbitki mogą mieć nieco gorszą jakość, dlatego też nie warto ich dodatkowo obcinać, jeśli jakoś zdecydowanie nie wymaga tego kompozycja zdjęcia. 

Jeżeli więc zgromadziłeś imponującą kolekcję fotograficznych plików, które pozostają zapisane na komputerze, karcie SD lub też na innych nośnikach danych, to warto pomyśleć o ich wydrukowaniu. Wywoływanie zdjęć online to najwygodniejsza, internetowa usługa, dzięki której, bez wychodzenia z domu i bez zbędnych formalności, będziesz mógł zamówić w naszym fotolabie wysokiej jakości papierowe odbitki zdjęć

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!