Close

24 maja, 2021

Jak zrobić zdjęcia panoramiczne iPhone’em?

Jeżeli planujesz robić piękne, klimatyczne zdjęcia pejzaży, ale niestety nie posiadasz profesjonalnej lustrzanki cyfrowej, to do tego celu zawsze możesz wykorzystać własny iPhone. Niekiedy skadrowanie większej grupy osób lub ciekawej panoramy, wydaje się prawie niemożliwe. Właśnie dlatego dobrze jest zrobić właściwe ustawienia w swoim aparacie i zrobić świetne zdjęcie panoramiczne.

  1. W jaki sposób można zrobić zdjęcia panoramiczne iPhone’em?
  2. Jakie dodatkowe czynniki wpływają na dobrą jakość zdjęć panoramicznych?

W jaki sposób można zrobić zdjęcia panoramiczne iPhone’em?

Zdjęcia panoramiczne, czyli popularne panoramy cechują się tym, że ich szerokość jest znacznie większa od wysokości. 

Dlatego też, żeby wykonać udane ujęcie iPhonem, warto zrobić serię zdjęć wybranej scenerii z jednego miejsca i następnie posklejać je w ten sposób, aby stworzyły duży, efektowny obraz. Przy pomocy iPhone’a możesz to zrobić automatycznie. Dzięki temu oszczędzisz czas i z pewnością uzyskasz satysfakcjonujący efekt.

W aplikacji aparatu w iPhonie znajduje się bardzo wygodna, a zarazem łatwa w użyciu funkcja Pano. Po jej wybraniu powinniśmy zrobić kilka próbnych zdjęć, zanim zaczniemy fotografować konkretną, interesującą nas scenerię. Natomiast żeby zdjęcie było wyraźne i posiadało właściwą ostrość, należy także ustawić w aparacie odpowiednią do otaczających nas warunków, wartość ekspozycji. Aparat automatycznie reguluje ekspozycję, ale dostosowuje ją do początkowych ustawień. Jeśli niektóre elementy wybranej panoramy są wyraźnie jaśniejsze lub ciemniejsze, to zdjęcia po prostu będzie niedoświetlone lub prześwietlone

Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku zasad, to zapewne końcowy rezultat nas usatysfakcjonuje. 

Podczas robienia tego typu zdjęć, sam aparat automatycznie ustawi tę wartość, w zależności od początkowych ustawień. Jeżeli początek kadru jest wyraźnie ciemniejszy lub jaśniejszy niż reszta scenerii, to niektóre części panoramy mogą być niedoświetlone lub prześwietlone. Powinniśmy w takiej sytuacji wybrać najlepiej doświetlone miejsce i nałożyć na nie ekspozycję. Wówczas będzie ona odpowiednio zrównoważona. Jeśli wybraliśmy już interesujący nas obszar, to kierujemy na niego swój iPhone, delikatnie stukamy w niego palcem i przytrzymujemy ekran dokładnie w tym punkcie. W następnej kolejności ustawiamy kierunek panoramowania, kierujemy iPhone na pozycję początkową i przesuwamy w kierunku pozycji końcowej. Kolejno naciskamy spust migawki i zdjęcie gotowe.

Jakie dodatkowe czynniki wpływają na dobrą jakość zdjęć panoramicznych?

Z całą pewnością niezwykle istotny jest interesujący temat zdjęcia. Zapewne pojedyncze, mało efektowne drzewo nie nadaje się na obiekt ciekawej panoramy. Jednakże jest całe mnóstwo fascynujących widoków i scenerii, które mogą doskonale prezentować się na zdjęciu panoramicznym.

Na przykład piękna plaża, majestatyczny, olbrzymi statek, czy też po prostu grupa przyjaciół, którą chciałbyś uwiecznić na fotografii, nikogo nie pomijając.

Dobre zdjęcie powinno uchwycić szeroki kąt widzenia, dlatego też musimy dostosować możliwości swojego aparatu, właśnie do tego celu.

Kolejnym ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za dobrą jakość zdjęcia panoramicznego jest odpowiednia stabilizacja aparatu. Na szczęście aplikacja aparatu iPhone’a świetnie sobie radzi z ręcznym fotografowaniem panoram. Jednak, jeżeli pomimo tego masz problem ze stabilnym utrzymaniem aparatu, to być może będziesz potrzebował dodatkowego wsparcia. Najbardziej oczywistym sposobem jest użycie statywu i uchwytu statywowego do iPhone’a, ale równocześnie musisz pozwolić aparatowi swobodnie się obracać i przesuwać. Dlatego też powinieneś upewnić się, że statyw nie jest zbyt mocno zablokowany w płaszczyźnie poziomej lub pionowej.

Warto również pamiętać, że zdjęcia panoramiczne zwykle posiadają duży rozmiar. Dlatego też przed zapisaniem kolejnych panoram, w celu uzyskania większej ilości wolnej przestrzeni, zaleca się usunięcie niechcianych zdjęć z aplikacji.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!