Close

20 grudnia, 2022

Jak zrobić klimatyczne, świąteczne zdjęcia?

bauble balls hang on christmas tree

Boże Narodzenie i Nowy Rok to ulubione święta zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym czasie pojawia się szczególny nastrój, wypełniony oczekiwaniem na cud, oraz na ważne zmiany w naszym życiu. Właśnie dlatego warto te wyjątkowe chwile uwiecznić na zdjęciach. Jednak, aby przykuwały one uwagę i były dobrej jakości, musimy się odpowiednio do tego przygotować.

Jak zrobić klimatyczną, świąteczną sesję zdjęciową?

Okres świąteczny to jeden z najlepszych momentów na sesję zdjęciową, ponieważ nie trzeba szukać tła, wystarczy zrobić zdjęcie przy choince, a świąteczny nastrój będzie już odzwierciedlony w kadrze. Jednak bardzo często takie ujęcia wyglądają standardowo, wiele z nich przedstawia po prostu uśmiechniętych ludzi w pobliżu choinki. Takie obrazy nie zapadają w pamięć i nie wywołują emocjonalnej reakcji. Aby zrobić kreatywne zdjęcie bożonarodzeniowe, czy też noworoczne, musimy nieco więcej pomyśleć i wykazać się wyobraźnią. 

man carrying girl

Świąteczną sesję zdjęciową można zorganizować w domu, na ulicy, w parku, w zaśnieżonym lesie lub w studiu fotograficznym. Najważniejsze jednak jest to, aby wybrać odpowiednie ubrania, przemyśleć szczegóły tej wyjątkowej fotografii i przygotować niezbędne akcesoria. Podczas tego rodzaju sesji nie trzeba patrzeć w aparat i słodko się uśmiechać, można po prostu nieco pożartować, a także zaprezentować przedświąteczne przygotowania na swoich zdjęciach. 

pre-lit Christmas tree with assorted Christmas tree ornaments

Proponujemy kilka pomysłów na klimatyczne, bożonarodzeniowe zdjęcia:

  • Wspólne dekorowanie choinki
    Na swoich świątecznych fotografiach możemy zarejestrować proces przygotowań do Świąt  Bożego Narodzenia, do którego zalicza się np. dekorowanie choinki, wieszanie girlandy lub ratowanie drzewka przed atakującym go kotem. Nie zawsze musimy pokazywać gotową, idealną wersję świątecznych zdjęć, ponieważ o wiele ciekawsze są wesołe perypetie i zdarzenia, które nas rozbawią. Możemy więc wykonać zdjęcie choinki przed i po jej udekorowaniu i pokazać, jak próbujemy ją ustabilizować, kiedy ona ciągle spada, albo też zróbmy zdjęcie corocznego problemu, jakim jest rozplątywanie girlandy. Można także sfotografować proces przygotowywania potraw wigilijnych. W tym celu warto stworzyć świąteczną atmosferę w kuchni i powiesić łańcuchy lub możemy również postawić ram małą choinkę i pokazać proces gotowania pysznych potraw.
  • Zdjęcia dzieci to gotowy pomysł na urocze i ciekawe zdjęcia świąteczne. Dzieci zachowują się bezpośrednio przed kamerą, ich emocje są szczere i wzruszające. Nie powinniśmy więc zmuszać ich do ciągłego patrzenia w obiektyw i do sztucznego uśmiechu. Lepiej zrobić reportaż i zarejestrować, jak dekorują choinkę lub uchwycić ich zachwyt i ciekawość podczas rozpakowywania prezentów. Taki moment jest  po prostu bezcenny. Warto więc uwiecznić tę dziecięcą radość, ponieważ zawsze będzie przyjemnie wspominać te niepowtarzalne chwile.
  • Zdjęcie zwierząt domowych.
    Do świątecznej fotografii warto także zaprosić swoje zwierzaki. Zawsze rozbrajająco wyglądają zdjęcia kociąt, bawiących się bombkami choinkowymi. Na zwierzęciu można umieścić różne świąteczne atrybuty, takie jak czapka Mikołaja lub rogi renifera, albo założyć odświętny sweterek. Sesję zdjęciową z pupilami można zorganizować nie tylko w domu, ale także na łonie natury, dzięki temu nie tylko my, ale także nasze zwierzaki będą cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, a nam być może uda się zrobić niesamowite, fotograficzne ujęcia.
  • Fotografie świątecznych ozdób.
    Wykonując świąteczną sesję, powinniśmy poeksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia. W tym okresie wszystko jest przyozdobione świecącymi girlandami, które mienią się różnymi barwami. Powinniśmy więc wykorzystać ten szczególny moment do stworzenia pięknych, kolorowych zdjęć. W tym celu możemy wybrać się na romantyczny spacer po mieście z ukochaną osobą i zrobić klimatyczne zdjęcia na tle świątecznych świateł. Używając długiego czasu otwarcia migawki w aparacie, można tworzyć bardzo ciekawe efekty świetlne.

Życzymy wielu kreatywnych pomysłów i pięknych, świątecznych fotografii!

Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą!
W szczególności polecamy tanie odbitki zdjęć!