Close

21 września, 2020

Jak zrobić dobre zdjęcie nocą?

Zdjęcia robione nocą stanowią nieco trudniejsze wyzwanie dla amatorów fotografowania niż zdjęcia wykonane przy pełnym, dziennym oświetleniu. Dlatego też, jeśli chcemy zrobić dobrej jakości nocne zdjęcie, należy wykazać się większą cierpliwością i umiejętnościami. Jednak jest to niezwykle interesujący i dający wiele kreatywnych możliwości rodzaj zdjęć, więc warto się nieco postarać i zaznajomić z tematem.

  1. Na co warto zwrócić uwagę, fotografując nocą?
  2. Jak zrobić dobrej jakości zdjęcie nocą?
  3. O jakiej porze dnia najlepiej robić zdjęcia ?

Na co warto zwrócić uwagę, fotografując nocą?

Do zrobienia dobrego zdjęcia nocą i uzyskania oczekiwanego efektu, warto wykorzystać proste sposoby, których używają fotografowie. Brak właściwego oświetlenie powoduje, że zdjęcia wychodzą nieostre, niedoświetlone i zaszumione, tzn. widoczne jest na nich cyfrowe ziarno. Niektóre aparaty posiadają tzw. tryb nocny, jednakże automatyczne ustawienia nie zawsze zdają egzamin. Dużo lepsze efekty uzyskamy, samodzielnie ustawiając odpowiednie parametry aparatu. Możemy to zrobić na dwa różne sposoby, tzn. wydłużając czas naświetlania lub zwiększając ISO, czyli czułość aparatu. Wszystko zależy od osobistych preferencji i oczekiwań, ponieważ obie metody mają swoje plusy i minusy.

Jak zrobić dobrej jakości zdjęcie nocą?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości zdjęcia, to powinniśmy w swoim aparacie cyfrowym, czy też kompaktowym ustawić stosunkowo wysokie ISO, czyli czułość matrycy. Do tego celu musimy wyłączyć lampę błyskową. Właściwe ustawienia aparatu z pewnością pozwolą uniknąć poruszonych i rozmazanych ujęć nocnych. Dawniej przy takich ustawieniach, zwłaszcza aparatu kompaktowego, na fotografii był widoczny wyraźny szum. Działo się tak, ponieważ im wyższa była czułość matrycy, tym bardziej uwidaczniało się ziarno. Jednak współczesne aparaty mają inną konstrukcję i ten efekt nie jest tak intensywny i w niczym nie przeszkadza. W niektórych aparatach możemy ustawić bardzo wysokie ISO nawet 1600, 3200 i więcej. Pozwala to na skrócenie czasu naświetlania i na zrobienie zdjęcia z ręki, czyli bez zastosowania statywu. Dzięki skróconemu czasowi naświetlania będziemy mogli zrobić wyraźne zdjęcie np. poruszających się osób lub obiektów. Jednak nie zawsze jesteśmy odpowiednio przygotowani do fotografowania nocą. Zwykle nie nosimy nieporęcznego statywu ze sobą, a okoliczności są wyjątkowe i zachęcające do zrobienia niepowtarzalnego ujęcia. W takiej sytuacji wysokie ustawienia ISO są jak najbardziej na miejscu. Jeżeli jesteś perfekcjonistą i jednak przeszkadza Ci cyfrowe ziarno, nawet jeśli nie jest nawet zbyt wyraźne, nie odpowiada Ci także kontrast i nasycenie kolorów, to powinieneś zdecydować się na tradycyjną metodę fotografowania nocą. Musisz więc ustawić w aparacie długi czas naświetlania i najniższe ISO oraz skutecznie ustabilizować aparat na statywie. Dzięki temu zachowasz wyraźne detale, dobrą ostrość i właściwe nasycenie kolorów. Jednak obiekty w ruchu mogą być bardziej rozmyte. Wykonując zdjęcia nocne, nie możemy zapomnieć o ustawieniu przysłony. To właśnie przysłona jest odpowiedzialna za wpuszczenie światła do aparatu. Aby wykonać zdjęcie nocne, należy ustawić jej jak najmniejszą wartość. Pozwoli to zminimalizować szum i uzyskać jaśniejszy kadr. Im mniejsza przysłona, tym ciekawsze zdjęcie możemy uzyskać. Dzieje się tak, ponieważ razem z jej otwarciem zmniejsza się głębia ostrości, tło się rozmywa, jednocześnie eksponując konkretny, wybrany obiekt. Pozwala to uzyskać ciekawy efekt podczas robienia np. zdjęć portretowych nocą.

O jakiej porze dnia najlepiej robić zdjęcia?

Oczywiście zdjęcia wykonane w jasnym, dziennym świetle wielokrotnie są bardzo wysokiej jakości i dobrze oddają szczegóły. Jednak zdecydowanie najlepszą porą do wykonywania poetyckich, fotograficznych ujęć jest wieczorowa pora. Najpiękniejsze światło jest wówczas,  kiedy dopiero zaczyna zmierzchać i widać jeszcze promienie zachodzącego słońca. Zazwyczaj wtedy światło jest równomiernie rozłożone w przestrzeni i można uzyskać najbardziej kreatywne ujęcia. Golden hour, czyli tzw. złota godzina, to moment, który uwielbiają wszyscy fotografowie. Zdjęcia wykonywane właśnie o tej porze dnia wyglądają magicznie i lekko nierealnie. Dzięki temu możemy uzyskać piękne i niezwykle plastyczne efekty. Oczywiście także fotografia nocna, do której zastosujemy długi czas naświetlania, pozwala malować światłem urzekające, fotograficzne obrazy. Warto więc zaopatrzyć się w statyw, ustawić właściwy czas otwarcia migawki. Jeśli chcemy uzyskać interesujący efekt, warto też poeksperymentować z ruchem i oświetleniem. Dzięki temu możemy uzyskać niesamowite rozmycia i plastyczne smugi światła.

Polecamy i życzymy kreatywnej zabawy!