Close

14 czerwca, 2021

Jak zrobić dobre zdjęcie flat lay?

Jeżeli aktywnie korzystasz z internetu i regularnie odwiedzasz media społecznościowe, to z pewnością miałeś okazję zobaczyć wiele zdjęć flat lay. Taki rodzaj płaskich fotografii zazwyczaj spotykamy każdego dnia na licznych blogach, czy też Facebooku lub Instagramie.

  1. Co to są zdjęcia typu flat lay?
  2. Na co należy zwrócić uwagę wykonując zdjęcia typu flat lay?

Co to są zdjęcia typu flat lay?

Fotografie tego typu charakteryzują się tym, iż po prostu przedstawiają obiekty ułożone na płaskiej powierzchni, uchwycone z góry. Niektórzy określają ten kąt, jako widok z lotu ptaka i jest to świetny sposób na zaprezentowanie wszystkiego, od fotografii produktowej po filiżankę porannej kawy.

Fotografia flat lay wydaje się być bardzo prostym sposobem na zrobienie zdjęcia. Jednakże, żeby było ono interesujące, to sprawa okazuje się o wiele trudniejsza. Aby na płaskim ujęciu stworzyć wrażenie ruchu, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie, właściwe rozmieszczenie obiektów, warstwowość, kolor i teksturę. 

Na co należy zwrócić uwagę wykonując zdjęcia typu flat lay?

Ostatecznym celem każdego zdjęcia jest opowiedzenie konkretnej historii. Obiekty, które wybierzesz do stworzenia konkretnej scenerii, pomogą przekazać wiadomość, którą chcesz przedstawić odbiorcom. Magia fotografii flat lay polega na tym, że pozwala ona na wykorzystanie wielu różnych obiektów, leżących na płaskiej powierzchni, do zrobienia interesującego ujęcia. Mając na uwadze swój cel, wybieraj obiekty o różnych rozmiarach i kształtach. 

Kiedy już określisz swoje cele i zbierzesz obiekty, które pomogą Ci je osiągnąć, wykonaj kilka prostych kroków:

  • Na początku znajdź odpowiednią, płaską powierzchnię. Płaskie ujęcia mogą być wykonane na stole jadalnym lub kawowym, na biurku, na łóżku czy też po prostu na podłodze. Fotografia flat lay prezentuje się dobrze, kiedy na pustym, jednolitym tle, bez rozpraszających wzorów lub faktur, umieścimy kilka obiektów. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniej płaszczyzny, to rozejrzyj się po swoim domu. Wykorzystaj jako płaszczyznę do zrobienia fotografii na przykład blachę do pieczenia, albo użyj do tego celu naturalną fakturę stołu.
  • Następnie według własnego zamysłu należy odpowiednio rozmieścić obiekty do  fotografowania. Dobre zdjęcie stwarza wrażenie ruchu w kadrze. Aby uzyskać taki efekt, należy właściwie ustawić oświetlenie i poukładać w ciekawy sposób przedmioty. Jeśli chodzi o rozmieszczenie obiektów, zamiast umieszczać je wszystkie w centrum ujęcia, z otaczającą je granicą, rozmieść je tak, aby wypływały poza kadr i tylko części niektórych obiektów znajdowały się w kadrze. Dzięki temu zaangażujesz wyobraźnię widza i sprowokujesz go do myślenia, co znajduje się poza kadrem. Po prostu odbiorca będzie miał wrażenie, że widzi wycinek większej scenerii. W zależności od własnego zamysłu i rodzaju obiektów możesz ułożyć je w linii prostej,  na siatce, czy też możesz ułożyć je na krzywej w kształcie litery S. Aby utworzyć właśnie taki rodzaj ekspozycji, ułóż główne obiekty w kształt S i użyj mniejszych rekwizytów, aby wypełnić przestrzeń wzdłuż krzywej. 
  • Kolejną ważną sprawą, która pomoże Ci zrobić dobrej jakości zdjęcie flat lay jest wykorzystanie mocy oświetlenia. W tym celu warto ustawić swoją płaską scenerię w pobliżu otwartego okna lub w miejscu, w którym jest dużo naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, aby ustawić się przodem do światła lub stanąć z boku. Światło pozwoli obiektom rzucać cienie na niektóre części tła, dzięki temu zdjęcie nie będzie wydawało się zbyt płaskie. Patrząc na przygotowaną płaszczyznę, należy określić, co ma być punktem centralnym ujęcia. Oprócz tego należy upewnić się, że centralny obiekt jest tym, na co najpierw zwracasz uwagę, robiąc zdjęcie. Oczywiście warto uwzględnić również padające na niego światło.
  • Następnie należy stworzyć głębię fotografii za pomocą warstw. Możesz to uzyskać, np. układając na sobie różnej wielkości talerze i umieszczając główny obiekt na górze, dodając ręcznik lub szmatkę pod talerzem, aby uzyskać jeszcze większą głębię i ciekawą teksturę. 
  • Kolejną wartościową wskazówką jest ustawienie się nieco wyżej fotografowanej powierzchni. Kluczem do uzyskania udanego zdjęcia flat lay jest uchwycenie go pod kątem, który jest równoległy do płaskiej powierzchni. Aby to zrobić, należy znaleźć się bezpośrednio nad obiektem. 

Jeśli udało Ci się uzyskać interesujące ujęcie obiektów na płaskiej powierzchni, to ostatnim szlifem powinna być odpowiednia edycja zdjęcia. Życzymy więc wielu kreatywnych pomysłów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!