Close

7 grudnia, 2020

Jak zrobić dobre zdjęcia w mieszkaniu?

Wykonywane w mieszkaniu lub też w innych zamkniętych przestrzeniach zdjęcia są dużo trudniejsze, gdyż wymagają większej świadomości, wiedzy i oczywiście praktyki od osoby fotografującej. Największy problem stanowi oświetlenie. Naturalnie zdjęcia robione na zewnątrz w dziennym świetle zwykle nie stanowią problemu. Natomiast zdjęcia wykonywane przy sztucznym świetle wymagają szczególnych ustawień.

  1. Na co warto zwrócić uwagę, fotografując w pomieszczeniach?
  2. Jak ustawić aparat i lampę błyskową?
  3. Jak zrobić zdjęcia w mieszkaniu z lampą błyskową?

Na co warto zwrócić uwagę, fotografując w pomieszczeniach?

 Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy fotografowanie z użyciem lampy błyskowej daje lepsze rezultaty niż, zdjęcia bez lampy?  Fotografując w domu, musimy ustalić nasze preferencje i oczekiwania. To znaczy, że należy ustalić, jaki chcemy uzyskać efekt i dopasować odpowiednie rozwiązania. Z pewnością rodzaj aparatu, którym wykonujemy dane zdjęcie, nie jest bez znaczenia. Tanie lub starszej generacji aparaty mogą robić zdjęcia, na których widoczne jest cyfrowe ziarno, czyli tzw. szum. Z kolei profesjonalne lustrzanki mają doskonałe parametry i dzięki temu przy właściwych ustawieniach, możemy robić bardzo dobrej jakości zdjęcia. 

Wykonując zdjęcie w pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na światło padające z góry na fotografowany obiekt. Na zdjęciach robionych w ten sposób, mogą być widoczne cienie wokół oczu i nosa. Aby urozmaicić tło i uzyskać cieplejszy klimat, warto więc dodatkowo włączyć lampki nocne, które znajdują się w danym pomieszczeniu. W sztucznym oświetleniu warto zadbać także o właściwe ustawienie balansu bieli.

Jak ustawić aparat i lampę błyskową?

Jeśli postanowiliśmy zrobić zdjęcia w pomieszczeniu, to będziemy musieli nadrobić niedobory światła i we właściwy sposób ustawić lampę błyskową i odpowiednie parametry w aparacie fotograficznym.

Wykonywanie zdjęć w pomieszczeniu to zdecydowanie niełatwa sztuka, która wymaga właściwego przygotowania do tematu.

W tym celu należy ustawić aparat na statywie, aby był dobrze ustabilizowany. Dzięki temu zdjęcia będą nieporuszone i bardziej wyraźne. Powinniśmy także ustawić dłuższy czas naświetlania i niskie ISO, a flash aparatu dobrze jest ukierunkować w stronę wnętrza pomieszczenia. Z kolei lampę błyskową należy odchylić w stronę sufitu, aby wykorzystać go do odbicia światła, czyli jako blendę. W takich okolicznościach czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/160 sekundy,  możesz także zdecydować się na niższe ISO(100)  i dostosować do swoich potrzeb przysłonę.

Natomiast, jeśli lubisz robić zdjęcia we wnętrzach przy użyciu zastanego światła dziennego, to również powinieneś zrobić odpowiednie ustawienia w swoim aparacie i skorzystać z tych wyjątkowych okoliczności. Warto wówczas skorzystać z odbitego od sufitu światła lampy błyskowej.

Dzięki temu zdjęcia są o wiele jaśniejsze, nie ma efektu błysku po wywołaniu i nasze zdjęcia wyglądają bardzo naturalnie. Można także zredukować wartość ISO, aby uniknąć cyfrowego ziarna. 

Jak zrobić zdjęcia w mieszkaniu z lampą błyskową?

Z pewnością zależy Ci, aby Twoje zdjęcia wyglądały naturalnie i profesjonalnie, dlatego też musisz postarać się odpowiednio operować flashem, aby uzyskać pożądane efekty. Warto także stosować się do kilku prostych wytycznych, które z pewnością ułatwią Ci osiągnięcie założonego celu, czyli zrobienie dobrej jakości zdjęcia w pomieszczeniu.

Warto więc zwrócić uwagę na kilka elementów. 

Należą do nich:

  • Sposób ustawienia fotografowanego obiektu tzn. unikajmy zdjęć w bezpośrednim słonecznym świetle. Jednak warto ustawić obiekty bliżej okna, aby światła było jak najwięcej.
  • Fotografowanie w pochmurne dni, również w pomieszczeniach, to zdecydowanie niedobry pomysł.
  • Odbicie światła, jeżeli cienie są nazbyt widoczne. W tym celu możemy stworzyć nawet prowizoryczną blendę, nawet z arkusza białego papieru. 
  • Szukanie kreatywnych rozwiązań zawsze jest korzystne przy wykonywaniu artystycznych ujęć. Dlatego też nie należy obawiać się cieni i mocnych kontrastów. Warto też szukać interesujących refleksów, na przykład światła odbitego z lusterka.

Polecamy i życzymy wielu kreatywnych pomysłów!