Jak zrobić ciekawe zdjęcia makro?
Cyfrowa makrofotografia to niezwykle ekscytujący i popularny gatunek fotografii. Zdjęcia zrobione w ten sposób wyróżniają się spośród innych, ponieważ dzięki nim możemy dostrzec szczegóły fotografowanych obiektów. Niestety na zwykłych zdjęciach, a nawet podczas obserwowania natury, nie zawsze jesteśmy w stanie je zobaczyć. Dlatego też takie obrazy są zawsze bardziej interesujące dla odbiorcy.
Przydatne wskazówki dotyczące makrofotografii
Fotografia makro to sztuka fotografowania ekstremalnie małych obiektów w taki sposób, aby były one wyraźnie widoczne. Kwiaty, owady, oraz drobne przedmioty pełnią rolę „modeli”. Odwieczne pytanie, które dręczy umysły fotografów, brzmi: jak ustalić, czy fotografujesz w trybie makro? Ten rodzaj fotografowania określa się przez stosunek skali (1:1, 1:2 itd.) oraz maksymalny współczynnik reprodukcji (MMR). Oznacza to największy możliwy procent powiększenia, w stosunku do rzeczywistego rozmiaru obiektu, jaki ma do zaoferowania dany aparat fotograficzny.
Istnieje wiele rodzajów obiektywów makro, z różnymi współczynnikami powiększenia. Na przykład model 1:1 zapewnia obraz z większą ilością szczegółów i lepszą rozdzielczością niż 1:2 lub wyższa. Eksperci biorą właśnie takie obiektywy za punkt odniesienia. Jednak powszechnie makrofotografią określa się pracę z dowolnym aparatem, zdolnym do tworzenia zbliżeń.
Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Ci poprawić jakość Twoich zdjęć makro:
- Wybierz odpowiedni aparat fotograficzny
Prawie wszystkie aparaty, nawet te, które są wbudowane w telefony komórkowe, wyposażono w specjalny tryb makro. Jeżeli więc planujesz w pełni oddać się temu gatunkowi fotografii, to zmień swoje podejście do wyboru techniki. Aby poważnie podejść do makrofotografii, potrzebujesz dedykowanego obiektywu do makrofotografii i sprzętu DSLR, który jest w stanie rejestrować obrazy w naturalnej wielkości 1:1.
Nowoczesne aparaty cyfrowe mają bardzo mocne czujniki. Daje to wiele opcji, które pomogą Ci kontrolować postępy swojej sesji. Jeśli nie masz lustrzanki cyfrowej, zdecydowanie warto ją kupić.
- Kup statyw, a nawet kilka różnych modeli.
Nie wszystkie statywy są przeznaczone do makrofotografii, dlatego ważny jest właściwy wybór. Pożądane jest, aby statyw miał głowicę kulową i był niski. Istnieje kilka uniwersalnych modeli – na przykład Slik ABLE 300HC , Benro A-1680T czy Manfrotto MK293C4-A0RC2 293 Kit CF 4S Tripod Ballhead .
- Zewnętrzna lampa błyskowa
Lampy pierścieniowe są szeroko stosowane w makrofotografii. Neutralizują negatywne skutki uboczne kombinacji ustawień czasu otwarcia migawki/przysłony i słabego strumienia świetlnego. Aby skompensować ciemność obrazu, instalowany jest pierścień lub inne źródło (na przykład zewnętrzna lampa błyskowa), pod warunkiem, że fotograf wie, jak z niego korzystać w tym przypadku. Wbudowana lampa błyskowa nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ sprawia, że obraz obiektu jest płaski i matowy oraz rzuca brzydkie cienie. Zwłaszcza jeśli obiekt znajduje się blisko przedniej krawędzi obiektywu.
- Znajdź odpowiedni obiektyw
Fotografia makro to gatunek, w którym jakość obiektywu jest ważniejsza niż parametry aparatu. Prawdziwy obiektyw makro, to obiektyw zmiennoogniskowy 1:1, ale na rynku jest kilka imponujących modeli 1:5 (np. Canon MP-E 65mm F/2.8 1-5x Macro Lens).
- Filtry zbliżeniowe
Filtry zbliżeniowe można porównać do działania szkła powiększającego. Skalują obiekt, ale jakość obrazu nieznacznie spada, podobnie, jak ilość światła wpadającego do obiektywu. Filtry są niedrogie i mogą być świetnym narzędziem do zabawnych eksperymentów, jeśli nie masz obiektywu makro.
- Przysłona
W makrofotografii bardzo ważny jest również dobór odpowiedniej wartości przysłony. Podczas fotografowania 1:1 głębia ostrości (obszar ostrości) jest wyjątkowo płytka. Aby go zwiększyć, będziesz musiał pracować z bardzo wąskim otworem przysłony.
- Optymalna szybkość migawki
Czas otwarcia migawki zależy od ustawień i tego, czy używany jest statyw, czy też nie. Fotografując nieruchome obiekty np. monety, możesz zamontować aparat na statywie i pracować przy niskich czasach otwarcia migawki, bez utraty ostrości. Ale w przypadku obiektów takich jak motyl, czy też kwiat bujany wiatrem, które poruszają się, konieczne jest zwiększenie parametrów migawki.
- Tło
Tło jest równie ważne, jak obiekt na pierwszym planie. Warto także zadbać o to, aby w tle znajdowały się elementy, które dają ciekawy efekt bokeh i tym samym uatrakcyjniają każde zdjęcie. Aby znaleźć odpowiednią scenografię, spróbuj się poruszać, połóż się na ziemi, czy też przykucnij. Z kolei, jeśli chodzi o to, żeby skutecznie wyizolować fotografowany obiekt i podkreślić temat, to wystarczy, jako tło zastosować czarną lub białą tkaninę.
- Cierpliwość to podstawa
Wykonanie dobrego zdjęcia wymaga dużo cierpliwości od makrofotografa. Warto poświęcić więc nieco więcej czasu na jeden konkretny temat, a nie zmieniać ich zbyt często. Staraj się więc pstrykać pod wieloma różnymi kątami. Postaraj się także zachować ciszę, aby nie przeszkadzać małym stworzeniom, które fotografujesz. Dzięki temu uwiecznisz je na zdjęciach, w jak najbardziej naturalnej dla nich sytuacji.
- Wybór ciekawego tematu fotografii
Najważniejszy w makrofotografii nie jest sprzęt, ale odpowiednio dobrany temat. Istnieje wiele obiektów, które fantastycznie wyglądają z bliskiej odległości, są to np. owady, kropelki wody, kwiaty, monety, oczy, czy też drobiazgi o skomplikowanych kształtach. Dokonaj więc wyboru i eksperymentuj!
Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do sesji makrofotografii i poprawisz swoje umiejętności, to z całą pewnością będziesz cieszył się piękną kolekcją zachwycających zdjęć makro i następnie będziesz mógł elegancko wyeksponować je na swojej ścianie.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą odbitek online!