Close

29 czerwca, 2020

Jak w Photopea usunąć efekt czerwonych oczu

Co to jest efekt czerwonych oczu?

Czasami zdarza się, że na wykonanym zdjęciu portretowym lub grupy osób pojawiają się charakterystyczne czerwone źrenice. Nawet najlepiej uchwycony kadr może zostać zepsuty przez tak niewielki detal. Przecież nie chcemy, aby portretowane przez nas osoby wyglądały jak postaci z horrorów.

Skąd bierze się efekt czerwonych oczu?

Efekt czerwonych oczu zwykle powstaje podczas wykonywania zdjęć z lampą błyskową. W ciemności, kiedy nasza źrenica jest szeroko otwarta, błysk flesza dociera na samo dno oka, odbija się od niego i wraca. Przechodząc przez siatkówkę, napotyka barwnik – rodopsynę. To właśnie on jest odpowiedzialny za zabarwienie odbitego światła na czerwono.

Jak pozbyć się efektu czerwonych oczy ze zdjęcia?

Jeżeli uważamy, że fotografię, na której chwyciliśmy ten efekt warto uratować, to możemy skorzystać z edytora grafiki. Większość edytorów posiada funkcję redukcji czerwonych oczu.

Bardzo łatwo możemy się go pozbyć przy pomocy programu Photopea. Jak już wcześniej podkreślałem, Photopea nie tylko jest darmowa, ale także mamy do niej dostęp bez instalacji, wystarczy otworzyć aplikację w oknie przeglądarki.

Kiedy otworzymy nasze zdjęcie w programie, warto je trochę powiększyć. W tym celu przytrzymując ALT używamy scrolla w myszce, albo korzystamy ze skrótu klawiszowego ctrl +

W kolejnym kroku wybieramy stosowne narzędzie z panelu po prawej stronie, należy przytrzymać przycisk – punktowy pędzel korygujący. Z wysuniętego menu wybieramy: narzędzie czerwone oczy.

efekt czerwonych oczu

Klikając prawym przyciskiem, możemy wybrać rozmiar i twardość narzędzia. Rozmiar ustawimy tak aby pokrył wielkość źrenicy, twardość możemy dobrać eksperymentalnie. /około 50 – 70%/

Teraz wystarczy kliknąć czerwoną źrenicę. Oczywiście to samo robimy z drugim okiem.

Na końcu oczywiście zapisujemy poprawioną fotografię na naszym dysku.

Jak widać usunięcie efektu czerwonych oczu w aplikacji Photopea, jest banalnie proste. Program bardzo dobrze radzi sobie z tym problemem a my możemy uratować ciekawe ujęcie.