Close

26 stycznia, 2022

Jak sfotografować płatki śniegu?

Zdjęcia płatków śniegu wyglądają absolutnie cudownie. Dlatego też, jeśli chcemy stworzyć własną, oszałamiającą makrofotografię tych niesamowitych, mroźnych kryształków, to musimy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą nam w tym pomóc.

  1. W jaki sposób sfotografować płatek śniegu?
  2. Jak zrobić udane zdjęcie płatka śniegu, dokonując korekty kąta?
  3. Jakie wybrać tło do fotografowania płatków śniegu?

W jaki sposób sfotografować płatek śniegu?

Zimą niejednokrotnie, każdy podziwiał topniejące płatki śniegu. Taki moment, po prostu, aż się prosi, aby go sfotografować. Tutaj jednak pojawia się pytanie: jak to zrobić?

W pierwszej kolejności musimy przygotować odpowiedni sprzęt do tego celu. 

Przeciętny płatek śniegu ma średnicę od 2 mm do 5 mm więc, aby wypełnić nim kadr, będziemy musieli wykonać potężne powiększenie. Możemy to zrobić właściwie przy użyciu prawie każdego aparatu, który ma możliwość wymiennego obiektywu. 

Musimy jednak skonfigurować obiektyw tak, aby wykraczał poza powiększenie 1:1.

Powinien więc mieć co najmniej jeden z następujących elementów:

  • Specjalistyczny obiektyw makro z ogniskowaniem 2:1 (lub większym)
  • Zestaw rurek przedłużających
  • Filtry zbliżeniowe


Każde z powyższych może nam skutecznie pomóc, ale pamiętajmy, że większość obiektywów makro nie osiąga powiększenia 2:1, dlatego też przed zakupem musimy sprawdzić specyfikacje.

Możemy także skorzystać z opcji z rurką przedłużającą, która często pozwala zbliżyć się do powiększenia 2:1. Rurki przedłużające są specjalnie wydrążone i znajdują się między aparatem a obiektywem.

Filtry zbliżeniowe to kolejny dobry zakup, który ułatwi nam sfotografowanie płatka śniegu.  Działają one jak okulary do czytania w aparacie i można je nakładać na siebie w ten sposób, aby uzyskać większy efekt. W przeciwieństwie do rur przedłużających, filtry do makrofotografii mogą powodować problemy optyczne, takie jak zniekształcenie krawędzi kadru. Ich zaletą jednak jest to, że są tanie. Niestety podczas fotografowania płatków śniegu istnieje duże prawdopodobieństwo, że przytniemy krawędzie.

Ponadto filtry zbliżeniowe zakłócają funkcje autofokusu większości aparatów, ale fotografowanie płatków śniegu będzie wykonywane ręcznie, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu.

Jeśli chodzi o podświetlenie płatka śniegu, to może wydawać się, że stanowi to niemałe wyzwanie. Jednak w rzeczywistości jest to całkiem proste. Wystarczy użyć klasycznej lampy błyskowej. Pierścieniowe lampy błyskowe montuje się z przodu obiektywu, dzięki czemu nie rzucają cieni na obiekt i są idealne do tworzenia artystycznego oświetlenia dla naszego płatka. Większość błysków pierścieniowych pozwala kontrolować dwa banki światła i tym samym skutecznie rozjaśniać obiekty. Można także przyciemnić jeden brzeg, a następnie użyć połowy flesza, aby oświetlić każdy pojedynczy płatek śniegu.

Jak zrobić udane zdjęcie płatka śniegu, dokonując korekty kąta?

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że kąt trzymania aparatu ma ogromny wpływ na nasze zdjęcia, dlatego też uzyskanie odpowiedniego kąta może zdecydowanie zmienić rezultat naszej fotograficznej pracy. Jednak znalezienie tych idealnych kątów wymaga wielu eksperymentów i powtórzeń, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Aby odpowiednio ustawić płatki śniegu, możemy je przesuwać przy pomocy niewielkiego pędzelka. Jednak lepiej tego unikać, ponieważ kryształki śniegu często pękają podczas takich manipulacji.

Jakie wybrać tło do fotografowania płatków śniegu?

Technicznie rzecz biorąc, płatki śniegu można fotografować na wielu różnych tłach, jednakże najkorzystniej prezentują się  na bardzo ciemnym, a nawet czarnym tle, ponieważ dzięki kontrastowi pozwala to dobrze wyeksponować fotografowany obiekt. Warto także zwrócić uwagę na fakturę naszego tła, aby nie była zbyt rozpraszająca. Możemy na przykład do tego celu wykorzystać gładką, ciemną rękawicę, do której przyczepiły się piękne płatki śniegu. Najlepiej wykonywać zimowe zdjęcia śniegu, podczas opadów śniegu, abyśmy mieli możliwość wyboru najpiękniejszych, zamarzniętych kryształków.

Opady śniegu wytwarzają różne rodzaje płatków śniegu. Być może będziemy musieli rozłożyć naszą rękawicę i poczekać, aż osiądzie na niej śnieg. Kiedy zauważymy godne zarejestrowania płatki, to powinniśmy po prostu wziąć się do pracy. Musimy w tym celu ustawić odpowiednią ostrość i wykonać serię zdjęć.

Egor Kamelev at Pexels

Życzymy wielu kreatywnych, zimowych ujęć i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Polecamy tanie odbitki zdjęć, w wielu różnych formatach.