Close

4 maja, 2018

Jak robić zdjęcia dzikich zwierząt.

Fotografia dzikich zwierząt, to niewątpliwie temat jaki będzie stanowił ciekawe urozmaicenie wśród wywołanych zdjęć. Warto spróbować swoich sił w tego typu fotografii, chociaż wykonanie takiego zdjęcia może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepszą porą może okazać się właśnie nocna pora, ciemność  ośmiela dzikie zwierzęta do eksploracji terenu, a nam daje świetną okazję do uchwycenia niezapomnianego kadru.
Dla tego jeżeli na spacerze dostrzegliśmy lisią norę czy też  gniazdo warto w to miejsce wrócić po zmierzchu. Oczywiście wcześniej warto dobrze przygotować się do niego. Możemy przez kilka dni zostawiać w tym miejscu jedzenie, które zachęci zwierzę do regularnych odwiedzin. Przy okazji w świetle dziennym przemyślmy jak ustawić kadrowanie, jak chcielibyśmy aby nasze zdjęcie wyglądało.

Kiedy już nadejdzie czas na naszą sesję. Odpowiednio przygotujmy się. Ciemne ubranie, użycie kominiarki pomoże nam skutecznie zamaskować się. Ustawiając stanowisko zwróćmy uwagę aby być po zawietrznej, aby zwierzę nas nie wyczuło.

Warto skorzystać z obiektywu 70-200 mm, co da nam możliwość różnorodnego komponowania zdjęcia. Spróbujmy ustawić przysłonę na f/11, ISO na 200, a czas na1/200s.
Warto aby nasz sprzęt oświetleniowy składał się z dwóch lamp, jedna poniżej aparatu i po lewej, druga nieco powyżej po prawej, dzięki temu pozbędziemy się niechcianych cieni. Flesze możemy ustawić na tryb auto. Oczywiście możemy odpalić błysk oraz migawkę za pomocą pilota.

Dobrze ustawić aparat na wysokości oczu zwierzęcia, co da nam możliwość uzyskania ciekawego, naturalnego ujęcia.