Jak prawidłowo ustawić balans bieli?
Każdy amator fotografii stara się ustawić w swoim aparacie wszystkie parametry w ten sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt. Jednym z ważniejszych ustawień, które musimy wykonać, żeby zrobić dobrej jakości zdjęcie, jest odpowiednio dobrany balans bieli. Zwykle oznaczony jest w aparacie, jako WB. Jeśli nie zrobimy właściwego ustawienia, to na naszych zdjęciach możemy zauważyć źle odzwierciedlone i przekłamane kolory, które nie oddają w żaden sposób rzeczywistego obrazu.
- Czym jest balans bieli?
- Jakie są rodzaje balansu bieli?
- W jakim trybie balansu bieli najlepiej fotografować?
Czym jest i do czego służy balans bieli?
Balans bieli, oznaczony w menu jako WB to nic innego, jak dopasowanie ustawień aparatu do rodzaju światła, które pada na konkretny obiekt lub całą scenę, którą zamierzamy fotografować. Po prostu służy on do uzyskania odpowiedniego odwzorowania kolorów. W każdym wybranym rodzaju balansu bieli, należy wybrać właściwe dla konkretnej scenerii, ustawienie, chyba że wykonujemy zdjęcie w trybie pełnej automatyki.
Obecnie wywoływanie zdjęć online umożliwia szybkie i tanie wydrukowanie nawet dużej ilości papierowych odbitek. Jednak, aby wydruki były wyraźne, miały dobrze nasycone kolory i właściwie oddawały wszystkie szczegóły, niezwykle ważne jest, żeby była bardzo dobra jakość zdjęć. W szczególności, jeśli zamierzamy zamówić duże formaty XXL.
W aparatach cyfrowych światłoczuła matryca jest czarno-biała. Oznacza to, że rejestruje tylko ilość padającego na nią światła, czyli natężenie światła pomnożone przez czas padania na matrycę. Matryca jest pokryta filtrem Bayera, dzięki temu, oraz dzięki specjalnemu oprogramowaniu jest możliwe odtworzenie barw konkretnych scenerii. Bardzo ważny jest fakt, że cały system odtwarzania barw z intensywności światła, które pada na konkretne piksele na matrycy, wymaga wprowadzenia do oprogramowania odpowiedniego wzorca bieli. Możemy to wykonać na dwa różne sposoby tzn. wprowadzamy do programu wybrany rodzaj źródła światła albo fotografujemy szarą powierzchnię i zapisujemy ją w programie, jako wzorzec bieli.
Jakie są rodzaje balansu bieli?
W większości aparatów cyfrowych można spotkać kilka rodzajów balansu bieli. Funkcja ta opisana jest jako WB, czyli White Balance, a rodzaje oświetlenia w menu aparatu określają konkretne ikony graficzne.
Do najbardziej popularnych rodzajów balansu bieli należą:
- Ręczne ustawianie temperatury źródła światła
- Światło świetlówki typu H
- Światło żarówki
- Światło fluorescencyjne, czyli światło typowej świetlówki
- Światło słoneczne
- Światło w pochmurny dzień
- Automatyczne ustawienie balansu bieli
W jakim trybie balansu bieli najlepiej fotografować?
Niewłaściwe ustawienie balansu bieli WB może wpływać na jakość naszych zdjęć i niewłaściwe oddanie kolorów. Jeśli więc zdecydujemy się na robienie zdjęć na zewnątrz w ciepły, słoneczny dzień, kiedy jest bardzo dużo naturalnego dziennego światła, to ustawiamy WB w swoim aparacie oczywiście na Światło Słoneczne. Z kolei, jeśli chcemy zrobić klimatyczne zdjęcie w jesienny, szary dzień, to ustawiamy WB na Dzień Pochmurny. Jeśli fotografujemy w domu, to wybieramy np. Światło Świetlówki itp. Z kolei, jeśli nie jesteśmy pewni, na jaki rodzaj oświetlenia ustawić swój aparat powinniśmy wybrać ustawienie automatyczne, czyli WB Auto. Współczesne aparaty fotograficzne posiadają bardzo dobre oprogramowania i tryb automatyczny zazwyczaj bardzo dobrze się sprawdza.
Jeżeli planujemy wywołanie zdjęć, to warto postarać się zrobić jak najlepsze zdjęcia. Do wydruku powinna być bardzo dobra jakość pliku źródłowego. Zwłaszcza odbitki zdjęć o dużych rozmiarach tzn. formaty panoramiczne, formaty kwadratowe, czy też zwykłe powiększenia, wymagają dobrego pliku źródłowego, aby dobrze odwzorować wszystkie szczegóły. Do wydruków małych odbitek, w standardowych rozmiarach 9X13 cm, czy też 10X15 cm możemy sobie pozwolić na gorszą jakość przesłanych do fotolabu zdjęć, ponieważ przy takich formatach niedoskonałości nie będą bardzo widoczne.
Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty i życzymy wielu kreatywnych pomysłów!