Close

24 sierpnia, 2021

Jak fotografować stare zdjęcia – krótki przewodnik.

W czasach przed smartfonami i aparatami cyfrowymi wykonywano zdjęcia analogowymi aparatami na kliszy filmowej. Nie było jeszcze Instagrama, czy Facebooka i dzielenie się zdjęciami oznaczało wspólne przeglądanie rodzinnego albumu.

Obecnie, w erze cyfrowej, zmieniły się nasze nawyki. Nadal kolekcjonujemy fotografie w papierowej formie, jednak jest to tylko uzupełnienie naszej wirtualnej aktywności.  Dlatego warto zadbać o stare, rodzinne zdjęcia, aby nie uległy zapomnieniu, zbierając kurz w zapomnianych albumach. Pamiętajmy też, że papierowe fotografie mają określoną trwałość, po wielu latach kolory zaczynają blaknąć, a papier traci swoją trwałość.

Na szczęście możesz zdigitalizować stare zdjęcia, fotografując je smartfonem. W ten sposób nie musisz się martwić o ich utratę lub uszkodzenie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że w każdej chwili możesz ponownie wydrukować swoją kolekcję fotografii w ulubionym fotolabie.

W tym przewodniku przedstawimy, jak poprawnie fotografować stare zdjęcia, aby przenieść je do ery cyfrowej.

  1. Przygotowanie zdjęcia.
  2. Ustawienie zdjęcia.
  3. Oświetlenie zdjęcia
  4. Fotografowanie zdjęcia.
  5. Edycja zdjęcia.

Przygotowanie zdjęcia.

Zanim zaczniesz fotografować zdjęcie, musisz je najpierw przygotować. Wyjmij je z albumu fotograficznego lub z ramki. Możesz także przetrzeć je miękką szmatką, aby lepiej się prezentowało.

Jeśli zdjęcie było zwinięte lub złożone, wyprostuj je i spłaszcz tak bardzo, jak to tylko możliwe. Możesz spróbować zostawić zdjęcie na noc pod ciężkimi książkami, aby uzyskać jak najmniej zniekształconą powierzchnię obrazu.

Ustawienie zdjęcia.

Gdy zdjęcie jest już przygotowane, należy je odpowiednio ustawić w celu sfotografowania. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest położenie go na płaskiej powierzchni, takiej jak stół lub przyklejenie do ściany.

Płaskie ułożenie

Robienie zdjęć typu flat lay oznacza ustawienie aparatu smartfona bezpośrednio nad obiektem. Tak więc, jeśli zamierzasz użyć tej metody, powinieneś położyć zdjęcie na płaskiej powierzchni i trzymać telefon bezpośrednio nad fotografią.

Ważne jest, aby aparat telefonu i zdjęcie były ustawione równolegle, dzięki temu unikniesz zniekształcenia obrazu. Jeśli umieścisz zdjęcie płasko na powierzchni, ale będziesz trzymał telefon pod kątem, to w rezultacie otrzymasz ujęcie, które jest szerokie na jednym końcu, ale wąskie na drugim.

Jeśli Twoje ramiona i dłonie nie są ustawione stabilnie, może to stanowić pewne wyzwanie. Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z podstawki pod telefon lub statywu dla smartfonów. Dzięki temu ustawisz aparat smartfona, nieruchomo, nie martwiąc się o to, że kąt i perspektywa będą zaburzone.

Zawieszenie na ścianie

Inną opcją jest przyklejenie fotografii do ściany, a następnie zrobienie jej zdjęcia. Jest to sposób podobny do metody flat lay, z tą różnicą, że trzymasz telefon równolegle do ściany. Oczywiście nadal obowiązują te same zasady dotyczące oświetlenia, ustawienia i kątów.

Fotografując, zwróć uwagę na cienie, które mogą się pojawić na ujęciu, jeśli źródło światła znajduje się za Tobą.

Oświetlenie zdjęcia

Aby uzyskać najlepsze rezultaty podczas robienia zdjęć smartfonem, musisz użyć odpowiedniego oświetlenia. Zbyt dużo światła sprawi, że zdjęcia będą miały jasne plamy, jednak kiedy ujęcie będzie niedoświetlone, fotografia będzie zbyt ciemna.

Najlepsze oświetlenie, jakie możesz uzyskać, to światło naturalne. Dlatego najlepiej jest umieścić zdjęcie w pobliżu okna, świetlika, drzwi lub innego tego typu źródła światła.

Ewentualnie, możesz również użyć lamp domowych, aby lepiej wyeksponować ujęcie.

Możesz też po prostu wyjść na zewnątrz i tam zrobić zdjęcia. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, warto robić sesję zdjęciową przy zachmurzeniu, ponieważ wtedy oświetlenie jest mniej ostre.

Pamiętaj jednak, żeby nie umieszczać zdjęcia bezpośrednio pod źródłem światła. Silne światło padające z góry może spowodować, powstanie cieni, na ujęciu. Ponadto, jeśli światło będzie padać bezpośrednio na obraz, to prawdopodobnie pojawią się na nim jasne punkty, zwłaszcza jeśli zdjęcie jest utrwalone na papierze błyszczącym. Najlepszą opcją jest ustawienie bocznego oświetlenia, które dobrze wyeksponuje nasz obiekt.

Pamiętaj jednak, aby podczas robienia zdjęcia telefonem nie używać lampy błyskowej smartfona. Ostre światło będzie odbijać się bezpośrednio na powierzchni obrazu i spowoduje powstanie jasnej plamy, która całkowicie zepsuje efekt. 

Fotografowanie zdjęcia.

Zanim sfotografujesz swoje stare zdjęcia, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Kadrowanie

W celu dobrego wykadrowania ujęcia musisz ustawić smartfon jak najbliżej obiektu, który fotografujesz. Zdjęcie powinno wypełniać cały kadr. Postaraj się utrwalić jak najmniej tła na ujęciu. Nie używaj też zoomu, żeby przybliżyć fotografowany obraz, taki zabieg pogorszy jakość naszej fotografii.

Ekspozycja

Domyślnie aparaty w smartfonach są ustawione na automatyczną analizę sceny i ustawienie ekspozycji na podstawie warunków oświetleniowych. W większości wypadków ten mechanizm sprawdza się idealnie. Niekiedy jednak warto posłużyć się ustawieniami manualnymi.

Jeżeli na ekranie smartfona zdjęcie nie prezentuje się w zadowalający sposób, powinieneś skorygować ekspozycję ręcznie, przechodząc do trybu pomiaru lub regulując ISO i czas otwarcia migawki.

Ustawienie ostrości

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć telefonem, jest ostrość. Jeśli fotografia jest niewyraźna, to zdigitalizowane zdjęcie będzie nadawało się jedynie do usunięcia.

Na szczęście aparaty smartfonów z reguły dobrze radzą sobie z ustawianiem ostrości. Jeśli jednak Twój smartfon ma z tym problem, to spróbuj ustawić ostrość ręcznie.

Pamiętaj też, aby odpowiednio unieruchomić aparat. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście użycie statywu. Dzięki niemu wyeliminujesz poruszenia aparatu, które mogą doprowadzić do powstania rozmytych zdjęć.

Edycja zdjęcia

Kiedy już sfotografujesz swoje zdjęcia, następnym krokiem jest ich edycja. Dzięki niej możesz poprawić kolory na fotografii oraz usunąć niechciane elementy, takie jak np. fragmenty tła.

Ponadto, jeśli okaże się, że perspektywa sfotografowanego obrazu jest lekko przekrzywiona, możesz ją odpowiednio skorygować.

Fotografowanie zdjęć jest względnie łatwym procesem. Jednak jeżeli chcesz uzyskać najlepsze wyniki, powinieneś użyć telefonu z dobrym aparatem, który będzie przechwytywać jasne i ostre obrazy bez szumu cyfrowego lub rozmycia.