Close

27 lipca, 2022

Jak digitalizować stare zdjęcia przy pomocy skanera?

Z całą pewnością w każdym domu znajdują się stare, papierowe fotografie, z którymi jesteśmy bardzo związani. Na przykład mogą to być zdjęcia naszych przodków. Jest to nie tylko miła i sentymentalna pamiątka, ale również cenny kawałek historii. Właśnie dlatego, warto zadbać, aby przetrwał, jak najdłużej. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest zapisanie swoich zdjęć w formie cyfrowej, czyli digitalizacja. Najprostszą metodą zamiany papierowych fotografii w cyfrowe pliki jest ich zeskanowanie.

W jaki sposób digitalizować swoje papierowe fotografie przy użyciu skanera?

Aby skanowanie było prawidłowe, szyba skanera musi być czysta i sucha. Dlatego też należy się do tego wcześniej przygotować i wykonać możliwie najlepszą kopię cyfrową, aby nie musieć robić tego ponownie. Można oczywiście później poprawić je w edytorze zdjęć.

Właśnie dlatego musimy wytrzeć szklaną powierzchnię skanera suchą ściereczką z mikrofibry. Wystarczy także czysta, sucha chusteczka. Nie powinniśmy jednak używać ręczników papierowych, ani serwetek, ponieważ pozostawiają one zanieczyszczenia i mogą nawet zarysować powierzchnię. Jeśli na szybie skanera znajdują się plamy, wystarczy delikatnie przetrzeć je miękką szmatką. Jeśli to nie zadziała, to można lekko zwilżyć mały jej kawałek i spróbować ponownie wyczyścić samą szybę i pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia, przed umieszczeniem zdjęć. Skaner należy od czasu do czasu przecierać, aby był wolny od kurzu i innych ciał obcych.

Podobnie jak powierzchnia skanera, zdjęcia również muszą być czyste. Aby więc zdmuchnąć kurz ze zdjęć, możemy użyć do tego celu sprężonego powietrza. Nigdy nie należy używać wody, ani detergentów do ich czyszczenia. Jeśli na papierowych fotografiach są zagniecenia, to nie należy ich wygładzać, bo można je uszkodzić. Zamiast tego warto delikatnie spłaszczyć obraz i zeskanować go jak najdokładniej i następnie poprawić w przetwarzaniu końcowym.

Można skanować tylko jeden obraz na raz, ale aby zaoszczędzić czas, można spróbować ułożyć kilka obrazów na powierzchni skanera, kilka centymetrów od siebie i od krawędzi. Dzięki temu będzie można je później przyciąć do oddzielnych plików.

Warto także zastanowić się nad nazwami swoich plików, aby później łatwiej było je wyszukać.

Można na przykład podać rok, w którym zdjęcie było wykonane, albo inne szczegóły, takie jak lokalizacja, czy też imię osoby przedstawionej na zdjęciu itp. Nadawanie plikom rozsądnych nazw w momencie skanowania ułatwia także ich późniejsze wykorzystanie w innych projektach fotograficznych.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, czyli rozdzielczość, czy też format pliku, który najlepiej nadaje się do zapisywania obrazów cyfrowych, to na pewno będą one zależeć od tego, co planujemy zrobić ze swoimi zdjęciami. Czynnikiem decydującym jest liczba pikseli na cal obrazu w rozmiarze, który zamierzamy skopiować lub wydrukować. W przypadku wyświetlacza elektronicznego, takiego jak ekran komputera lub projektor, musi istnieć zgodność między pikselami obrazu i pikselami wyświetlacza. Na przykład, jeśli zamierzamy wyświetlić go na pełnym ekranie na wyświetlaczu SVGA 800 na 600, to najlepszą rozdzielczością obrazu będzie 800 na 600 pikseli. W przypadku dużych formatów wyższa rozdzielczość jest zdecydowanie lepsza.

Jeśli zamierzamy utworzyć osobiste archiwum zdjęć, to należy zeskanować zdjęcia w najwyższej rozdzielczości optycznej, oferowanej przez skaner. W przyszłości będzie można powiększyć lub wydrukować je w dużym formacie.

Z kolei, aby udostępnić zdjęcia online, powinniśmy zeskanować je tak, jak każdy inny wysokiej jakości obraz, aby utworzyć kopię archiwalną, a następnie musimy wyeksportować je do formatu JPG w rozdzielczości 200 dpi. Mniejsze obrazy są łatwiejsze do opublikowania w Internecie, czy też do wysłania e-mailem do znajomych itp.

Po zakończeniu procesu skanowania nadchodzi czas na edycję powstałych obrazów. Przede wszystkim należy zacząć od przycinania i prostowania zdjęć. Z reguły każde oprogramowanie do edycji obrazu pozwala nam to zrobić bez żadnych problemów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Polecamy odbitki zdjęć w bardzo dobrych cenach!