Close

26 maja, 2022

Dlaczego zdjęcia w stylu cosplay są obecnie najpopularniejsze?

W ostatnich latach jednym z najbardziej popularnych rodzajów sesji fotograficznych stały się zdjęcia w stylu cosplay. Jest to specyficzny rodzaj fotografii, którego motywem przewodnim są postaci z popularnych gier, czy też filmów. Dlatego też model zwykle przebiera się za ulubionego superbohatera i często taka sesja odbywa się w adekwatnych do tematu i wcześniej przygotowanych sceneriach. 

Czym jest i skąd się wywodzi cosplay?

Termin cosplay jest to wyrażenie, które oznacza  po prostu grę kostiumową. Słowo Cosplay w 1984 roku zostało wymyślone przez japońskiego dziennikarza Takahashi, po tym, jak odwiedził jedną z tematycznych konwencji w Los Angeles.

Obecnie cosplay jest to specyficzna subkultura, która składa się z osób, które przebierają się w kostiumy ulubionych postaci z filmów, anime, lub gier, a następnie naśladują ich charakterystyczne zachowania i oraz sposób mówienia.

Po prostu cosplay oznacza kopiowanie postaci, a jeśli chodzi o wyrazy pochodne, to cosplayer, czyli osoba, która wykonuje cosplay. Poza tym słowo „cosplay” jest to także ironiczne określenie plagiatu. 

Jeśli chodzi o historię tej wyjątkowej subkultury, to jej początki sięgają już nawet do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, czyli do okresu triumfu science fiction, fantasy i steampunku. To właśnie te gatunki literackie wzbudzały wówczas największe zainteresowanie i dlatego też przeobrażanie się w ulubionych bohaterów, było super zabawą.

Na pierwszych zgromadzeniach cosplayerów w świecie zachodnim dominowały wizerunki mutantów, astronautów, naukowców, czy też kosmitów. W latach 60-tych fani zaczęli się jednoczyć, tworząc bardzo dużą i imponującą grupę zwolenników przebieranek. W 1970 roku w Stanach Zjednoczonych w San Diego odbył się pierwszy festiwal Comic-Con, który do dziś odbywa się na całym świecie.

Warto także przyjrzeć się wschodniej gałęzi cosplayu. Dla Japonii i Chin podstawę do inspiracji, a co za tym idzie do odwzorowywania postaci stanowi anime i manga. Na odpowiednich stronach Wikipedii tych krajów termin „cosplay” odnosi się wyłącznie do tych gatunków.

Dlaczego zdjęcia w stylu cosplay są obecnie niezwykle popularne?

Zdecydowanie do popularyzacji fotografii w stylu cosplay i ewolucji tego stylu przyczyniły się  w znacznym stopniu portale społecznościowe. Entuzjaści tego specyficznego trendu przesyłają tysiące zdjęć, na których czasami trudno odróżnić zwykłych ludzi od wirtualnych lub filmowych bohaterów.

W ostatnich latach popularność cosplayu, jako oryginalnego hobby znacznie wzrosła i stała się prawdziwą subkulturą młodzieżową. Z jednej strony ułatwia to organizowanie imprez tematycznych na skalę światową, z drugiej zaś strony poszerza możliwości kreowania ciekawego wizerunku. Właśnie dlatego zdjęcia wykonane właśnie w tym wyjątkowym stylu mogą stanowić wspaniałą pamiątkę. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na wywołanie zdjęć, zwłaszcza w dużych formatach, to również mogą stać się nietuzinkową ozdobą naszego domu.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Polecamy tanie odbitki zdjęć!