Close

17 lipca, 2020

Autofocus czy Manual Focus?

Jeżeli Twoją pasją jest fotografia i nie wyobrażasz sobie wyjechać w jakiekolwiek miejsce na ziemi bez aparatu, to z pewnością zależy Ci na dobrej jakości zdjęć. Każdy doświadczony fotograf doskonale wie, jak ważne są odpowiednie ustawienia, aby uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.  

Dlatego też zaprezentujemy kilka przydatnych wskazówek dla początkujących amatorów fotografii. Postaramy się przybliżyć, jak zrobić ostre, wyraźne zdjęcia, którymi będziecie mogli pochwalić się bliskim i przyjaciołom. Takie udane ujęcia warto więc powiesić na ścianie i stworzyć swoją prywatną galerię sztuki. Dlatego też wywołanie zdjęć zalegających na różnych nośnikach danych i zamiana cyfrowych plików w piękne, papierowe fotografie, to doskonałe rozwiązanie. Pozwoli ono ocalić Twoje zdjęcia od zapomnienia, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na elegancką ich oprawę i efektownie je wyeksponujesz. 

Jeżeli robisz dużo zdjęć to popularne dylematy, najczęściej dotyczące ustawień aparatu, z pewnością Tobie również się zdarzają. Wykonując przypadkowe zdjęcia, w których liczy się refleks i czas reakcji, niejednokrotnie korzystamy z funkcji Autofocus, czyli automatycznego ustawienia ostrości. Jednak funkcja ta, nie zawsze ustawia ostrość na interesujący nas kadr. Lepiej więc skorzystać z ręcznego ustawienia ostrości, czyli Manual Focus. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów i zwiększa kontrolę nad kompozycją zdjęcia.

Kiedy warto użyć Manual Focus?

Jeśli często używasz funkcji Autofocus, to z pewnością doświadczyłeś sytuacji, w której aparat ustawił ostrość na zupełnie inny szczegół kadru, niż ten który chciałeś wyeksponować. Najczęściej spotykanym przykładem takiej sytuacji jest moment, gdy chcesz sfotografować np. kaczkę pływającą w stawie. Wtedy zazwyczaj zasłania ją jakaś gałąź lub inny element krajobrazu.Takie przeszkody zwykle znajdują się w bliższej odległości, niż przykładowa, kolorowa kaczka, którą koniecznie chcemy uwiecznić na fotografii. Właśnie w takiej chwili warto wyłączyć Autofocus i skorzystać z funkcji Manual Focus. Po prostu ustawiamy ostrość ręcznie. Jeśli wówczas skorzystalibyśmy z Autofocusa, to nasz aparat ustawiłby ostrość na bliżej położone trawy, czy też gałęzie, a kaczka pozostałaby nieostra. Napewno nie taki efekt chcieliśmy uzyskać. Dlatego też, aby przybliżyć obraz kaczki, najczęściej wybieramy najdłuższą możliwą ogniskową, a to z kolei daje małą głębię ostrości i wszelkie obiekty poza przedziałem ostrości stają się rozmyte.

Kiedy znajdziemy się w tego typu sytuacji, możemy skorzystać z punktowego ustawienia ostrości. Dzięki temu interesujący nas obiekt będzie odpowiednio wyostrzony, a gałęzie i trzciny usytuowane bliżej nas, zostaną lekko rozmyte. W dobrych modelach aparatów cyfrowych mamy większą swobodę komponowania zdjęcia, ponieważ interesujący nas obiekt możemy, przesunąć w dowolne miejsce na wyświetlaczu. Można także wycelować obiektyw na dany obiekt, następnie zablokować ekspozycję i przesunąć obiektyw tak, by uzyskać najciekawszą kompozycję.

manual focus

Drugim sposobem i również dobrym rozwiązaniem jest przełączenie aparatu właśnie na tryb ręczny. Ustawiamy wówczas długość ogniskowej w taki sposób, aby nasza kaczka była jak najbardziej wyostrzona i dobrze widoczna. Oczywiście w zależności od rodzaju i modelu aparatu, ta czynność nieco różni się od siebie. Na przykład w lustrzankach kręcimy odpowiednim pierścieniem na obiektywie, ale w większości aparatów kompaktowych naciskamy w odpowiednią stronę dźwignię, umieszczoną na obudowie aparatu. Jeśli zatem wyłączymy Autofocus i zdecydujemy się na ustawienie ostrości w trybie ręcznym, czyli na tzw. Manual Focus możemy powiększyć eksponowany obszar, ustawiając ostrość na nieskończoność. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne przy fotografowaniu znacznie odległych obiektów np. ptaków na niebie. Niestety nie każdy aparat fotograficzny posiada tę funkcję.

Dlatego też, jeśli uda Ci się zrobić naprawdę udane ujęcia, to warto zdecydować się na przystępną i wygodną usługę, jaką jest wywoływanie zdjęć online. Efektownie wyeksponowane, papierowe zdjęcia z całą pewnością będą cieszyć nie tylko Ciebie, ale i Twoich najbliższych. Polecamy!