Close

4 maja, 2018

Autofocus a poruszające się obiekty

Kiedy fotografujemy statyczne obiekty, to z pewnością ustawienie ostrości nie sprawia nam większych problemów. Sytuacja drastycznie zmienia się, kiedy chcemy uchwycić na fotografii poruszający się obiekt. Jak ustawiać ostrość w powyższym przypadku?

Powinniśmy zmienić tryb autofocusa z pojedynczego na ciągły, po wykonaniu tej czynności kiedy śledzimy obiektywem poruszający się obiekt wciskamy spust migawki do połowy. Dzięki temu  nasz aparat będzie śledził ruch i ciągle ustawiał ostrość aż do pełnego wciśnięcia przycisku.

Pamiętajmy, że chcąc poprawić ostrość swoich zdjęć powinniśmy zrozumieć dlaczego są nieostre. Kiedy zrozumiemy przyczynę, możemy spróbować wykonać je ponownie, oczywiście eliminując błąd.

Jeżeli wyraźnie widzimy obszary przed lub za fotografowanym tematem, to prawdopodobnie został błędnie wybrany punkt autofocusa. Jeżeli nie widać żadnych ostrych obszarów, to ostrość została ustawiona na tyle źle, że cały obraz został równomiernie rozmyty.
Natomiast charakterystyczne smużenie jasnych obiektów świadczy o tym, że podczas naświetlania ujęcia przesunął się fotografowany obiekt lub aparat.